RU EN

Teisme mitingo pries NATO organizatorius atsiskleidė politinių represijų braižas

2014-11-28

Lapkričio 20 dieną Kaune vyko teismo posėdis-administracinė byla, kurioje teisiamas mitingo prieš NATO organizatorius, Socialistinio Liaudies Fronto Kauno skyriaus pirmininkas Giedrius Grabauskas.

Tai reta ir skandalinga byla, nes Kauno savivaldybes vadovai Kupčinskas ir Ratkelis uždraudė mitingą, likus vos kelioms valandoms iki jo, -tai yra tada, kai renginio net neįmanoma atšaukti. Pasinaudojus tokia klasta, mitingo organizatoriai G. Grabauskas ir E.Satkevičius patraukti į teisminę atsakomybę dėl tariamo pažeidimo, jiems gresia baudos iki dviejų tūkstančių litų.

Teisėja apklausė G. Grabauską, vėliau buvo apklausti liudininkai –mitingo organizatoriai Edvardas Satkevičius (kuris irgi teisiamas, tik atskiroje byloje) ir Aras Sutkus,  Kauno policijos atstovas Virginijus Petraitis.

Klausimus liudininkams uždavė ir G.Grabauskas bei jo advokatas Gintaras Platūkis. Iš šių liudijimų paaiškėjo, kad nėra jokių pateiktų Kauno valdžios veikėjų argumentų, kodėl jie uždraudė mitingą. Mitingo organizatoriams G. Grabauskui ir A. Sutkui apie tokį sprendimą pranešta tik spalio 17 d. 14 val., tai yra prieš kelias valandas iki numatyto renginio pradžios.

O policijos pareigūnas V.Petraitis liudijo, kad apie tokį sprendimą iš savivaldybės jam pranešta tik 15 valandą, be to, jis patvirtino, kad jam nepateikta jokių argumentų, kodėl mitingas uždraustas. Į sekantį posėdį, kuris vyks gruodžio 8 diena, iškviestas vienas iš Kauno savivaldybės vadovų D. Ratkelis.

Ir dar įdomus momentas-į teismą stebėti posėdžio eigos atvyko ne tik 30 G.Grabausko rėmėjų, bet ir 20 asmenų, apsirengusių maskuojamomis uniformomis. Jie elgėsi ramiai, tačiau toks paslaptingas niekam nematytų jaunų žmonių vizitas sukėlė klausimus, kas atsiuntė tokią organizuotą grupę į teismą? Ar tai jau taps Lietuvos tradicija, kad į teismo posėdžius, kuriuose teisiami dėl politinių motyvų persekiojami piliečiai, prisistatys štai tokios paslaptingos grupės?

Atsiskleidžia politinių represijų braižas. Pirma svarbi detalė-mitingas uždraustas likus vos kelioms valandoms iki renginio (tai itin retas atvejis, kurio  nepamena nei teisininkai, nei žurnalistai). Antra -  nepateikta jokiu argumentų dėl šio sprendimo (ir svarbiausia-nėra jokių raštu pateiktų motyvų, kodėl mitingas uždraustas). Ir trečia - atvyko paslaptinga dvidešimties asmenų grupė, kurios atvykimo tikslai nėra aiškūs, kol kas neaišku ir kas ją atsiuntė. Bet galime daryti prielaidą, kad šią grupė atsiuntė tie asmenys, kurie organizavo mitingo uždraudimą.

Giedrius Grabauskas