RU EN

Saugumo ataskaitos

2016-03-31

Kovo 30 d. oficialiai paskelbtos saugumo struktūrų metinės ataskaitos. Tai Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos ataskaita ir antras, gerokai didesnio turinio dokumentas-,,Bendras VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento 2015 metų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas“.

Kai kuriose žiniasklaidos priemonėse pasirodė svarūs teiginiai, kad perskaičius tokias ataskaitas, galime prisiminti JAV istoriją-niūrius makartizmo laikus (kai vyko tikra ,,raganų medžioklė“ prieš kairiųjų pažiūrų asmenis ir taikos šalininkus). O jei žvelgiame į Lietuvos istoriją, tai galime prisiminti profašistinio Smetonos režimo laikus–kai buvo visaip žeminami, šmeižiami ir nuožmiai persekiojami opozicijos atstovai- Lietuvos komunistų partija (LKP), kairieji liaudininkai, kairieji socialdemokratai, profsąjungų aktyvistai, pažangūs žurnalistai.

Šiose naujose saugumo ataskaitose minimas ir Socialistinis Liaudies Frontas (SLF), šios partijos nariai bei SLF vykdytos antikarinės ir antifašistinės akcijos. Iškart po oficialių ataskaitų pasirodymo jas pradėjo analizuoti įvairios žiniasklaidos priemonės–TV kanalai, radijo stotys, interneto portalai. Ir jų pateikiamuose žinių siužetuose, publikacijose dažnai minimas Socialistinis Liaudies Frontas, vardijamos SLF organizuotos akcijos už taiką, prieš karinės isterijos bei ksenofobijos kurstymą.

Ar nustebino prieš SLF nukreiptos nauja propagandinės atakos? Faktiškai tai jau nestebina, nes SLF buvo puolamas dar nuo 2008–2009 metų, o nuo 2011 metų su įvairiais persekiojimais susidūrė A. Paleckis (nuteistas tik už tai, kad išsakė savo nuomonę apie istorinius įvykius, neminėdamas jokių pavardžių. Faktiškai tai ataka prieš žodžio laisvę), D. Raugalienė (ilgai persekiota ir nuteista sufabrikuotoje byloje), J. Lekas, G. Grabauskas (iškeltos dvi baudžiamosios bylos, vėliau jos nutrauktos. Šiuo metu pradėta dar viena byla–dėl straipsnio apie nacistinių nusikaltėlių kultą Lietuvoje. Iškelta ir administracinė byla, bet po ilgo svarstymo teismas išteisino. Jo namuose įvykdyta krata, išnešti kompiuteriai, knygos, daug dokumentų bei kt. daiktai. Jie gražinti dalimis per metus laiko), A. Sungaila, I. Naujokas (iškelta baudžiamoji byla, nutraukta už dvejų metų, bet persekiojimai tęsėsi ir šis patriotas nuteistas net dviejose sufabrikuotose bylose) bei kai kurie kiti partijos nariai, o ir šiuo metu tik įtariama nesunkaus nusikaltimo padarymu (nes pastebėjo netoliese vykdomą prekybą narkotikais ir iškvietė policiją. Atvykę pareigūnai narkotikų prekeivių jau nerado ir tada pradėjo tyrimą dėl galimai melagingo iškvietimo) SLF narė S.Rakauskienė jau virš 70 parų laikoma už grotų.

Pažvelkime į VSD ataskaitą. Joje teigiama-,,2015 metais kraštutinių politinių pažiūrų asmenys surengė kelias protesto akcijas prieš Lietuvos narystę NATO. Štai 2015 m vasarį prie JAV ambasados Vilniuje Socialistinio Liaudies Fronto, judėjimo ,,Būkime vieningi“, Nepriklausomo žmogaus teisių centro, ,,tautinių socialistų“ judėjimo atstovai ir kiti asmenys protestavo prieš NATO ir JAV vykdomą politiką“. Toliau atskaitoje minima ir SLF surengta antikarinė akcija prie Turkijos ambasados, įdėtos foto iš šio renginio. Ir visa tai pateikiama ataskaitos skyriuje ,,Rusijos įtaka visuomeniniams procesams“. Tik iškyla klausimas–o kodėl nėra tokio skyriaus ,,Amerikos įtaka visuomeniniams procesams“?

Saugumo ataskaitose publikuojamos SLF narių fotonuotraukos-ilgamečio SLF lyderio A. Paleckio, SLF pirmininko pavaduotojų G. Grabausko ir R. Muksinovo, SLF nario, žmogaus teisių gynėjo K. Bilanso, vilniečio partijos nario K.Voiškos, SLF Kauno skyriaus pirmininko pavaduotojo H. Juodiškos foto. Be to, publikuojamos ir kitų aktyvių piliečių-žurnalisto L. Ragelskio, Kovo 11 akto signataro Z. Vaišvilos, žmogaus teisių gynėjos O. Bekerienės ir kai kurių kitų LR piliečių foto. Jau tradiciškai publikuojama ir Rusijos žurnalistės G. Sapožnikovos foto, apie ją rašoma, kad ji koordinuoja žiniasklaidos klubo ,,Format A-3“ veiklą, kad šis klubas –tai neva klastingas projektas. Išties jei jau viešų taikių lekcijų organizavimas yra nusikaltimas, tai tikrai grižtame į niūrius priespaudos laikus. O G. Sapožnikova pati patyrė ,,demokratijos rojaus“ klestėjimą-2015 m. rugsėjo mėnesį ji buvo sulaikyta Lietuvos pareigūnų ir deportuota iš mūsų šalies. Jos deportacija, kaip ir daugelio kitų užsienio kraštų žurnalistų, istorikų, žmogaus teisių gynėjų išvarymai iš Lietuvos-tai gėdingi ir grėsmingi veiksmai.

Antroje ataskaitoje yra ir tokie teiginiai: ,,2015 metais suaktyvėjo ir save ,,nesistemine opozicija“ vadinančios partijos bei visuomeniniai judėjimai. Aktyviausios iš šių organizacijų buvo: politinė partija ,,Socialistinis Liaudies frontas“, R.Paulausko vadovaujamas judėjimas ,,Mūsų gretos“, grupė, propaguojanti ,,Visuomenės saugumo koncepciją, kuriai atstovauja V.Lekstučio koordinuojamas sambūris ,,Būkime vieningi“. Didelį dėmesį šios organizacijos skyrė prorusiškos propagandos sklaidai lietuviškame internete. Pagrinde ši informacija platinta per interneto svetaines: ekspertai.eu, ldiena.lt, laisvaslaikrastis.lt, slfrontas.lt, sauksmas.lt, revoliucija.org, sarmatas.lt, versija.lt“. Taigi, saugumo veikėjai bando formuoti konkrečią nuomonę ir visuomenei pateikti tokią versiją-jog vien Rusijos veiksmų Sirijoje ar kitose vietose palaikymas, kovoje prieš islamo ekstremistus, yra tikras blogis. O proamerikietiška propaganda net neminima.

Kyla keli klausimai-ar grėsmių Lietuvai nekelia tokie procesai, kaip darbo žmonių skurdinimas bei masinės emigracijos banga (nuo 1990 m. iš Lietuvos į Vakarus išvyko ne mažiau pusantro milijono žmonių), kaip Lietuvoje įsigalėję korumpuoti politikai ir vis aktyviau veikiantys neofašistų klanai-tokie kaip ,,Žalio Velnio brolija“, organizacija ,,Skydas“ ir kitos panašios grupuotės? Artimu metu pratęsime su saugumo struktūrų ataskaitomis susijusią temą.

Giedrius Grabauskas