RU EN

Represijų kronika: Ukmergėje sulaikyti 4 antifašistai - SLF pirmininko pavaduotojas ir trys jo bendražygiai

2015-09-08

Rugsėjo 6 dieną grupė įvairioms kairiosioms antifašistinėms organizacijoms atstovaujančių kauniečių antifašistų-Socialistinio Liaudies Fronto pirmininko pavaduotojas, ,,Lietuva be nacizmo” narys G.Grabauskas, patyres nacistinių nusikaltimų tyrėjas Ch. Bargmanas, SLF narys, ,,Lietuva be nacizmo” Kauno skyriaus pirmininko pavaduotojas H. Juodiška ir aktyvus judėjimo ,,Vytis” narys R. Mikulėnas vyko į Ukmergę. Jie nuvyko prie nacistinio nusikaltėlio Juozo Krikštaponio paminklo Ukmergės centre, ten padėjo satyrinį vainiką-,,Prisiminkime žymų budelį Juozą Krikštaponį. Lietuvos piliečiai”. Po to perskaityta Istorijos instituto pažyma apie J. Krikštaponį, joje pažymima, kad jis tikrai dalyvavo masinėse taikių žmonių žudynėse. Po to buvo skaitomos 2014 m. liepos mėnesį mirusio literato, poeto antifašisto A.Boso eilės.

Tada antifašistai pasuko link kito kelionės tikslo-Pivonijos miške prie Ukmergės nuo 12 val. turėjo prasidėti nacizmo aukų minėjimas (1941 metais čia sušaudyta virš 10 tūkstančių Lietuvos piliečių). Tačiau nuvažiavus tik kilometrą nuo J. Krikštaponio paminklo, automobilį sustabdė policijos pareigūnai (tai įvyko 11. val.30 min). Iš pradžių jie pareiškė, kad vairuotojas pateikė įtartinus dokumentus, po to pastebėjo, kad galinėje sėdynėje sėdintys du antifašistai nėra prisisegę diržų. Tai yra smulkus pažeidimas, kuris paprastai apiforminamas vietoje per 10-15 minučių ir vėliau pažeidėjai per dvi savaites turi susimokėti baudas. Tačiau policijos pareigūnai pareikalavo vykti į komisariatą. Ten visi antifašistai buvo pristatyti į rakinamas tarnybines patalpas, vėžlio greičiu forminami protokolai, nes neva strigo kompiuteriai. Galų gale pasirašius protokolus, pareigūnai pareiškė, kad išeiti negalima, reikia dar laukti, kol bus atvežti šunys, bus krata automobilyje. Po kurio laiko įvykdyta smulki krata, o visi antifašistai buvo nufotografuoti. Ir tik tada, po kelėtos valandų sulaikymo, jie paleisti iš komisariato. Aišku, nacizmo aukų pagerbimo renginys jau buvo pasibaigęs.

Kas per naujovės policijos veikloje, jei smulkūs pažeidėjai jau gabenami į policijos patalpas, ten po kelias valandas laikomi, ir dar vykdoma smulki automobilių krata? Galime daryti išvadas–tokie atvejai susiję su slaptųjų tarnybų veikla. Antifašistai susiduria su pastoviais persekiojimais–šiais metais po teismus dėl tariamo įžeidimo tampytas žinomas antifašistas E. Balčiūnas (į teismą jį padavė neofašistų grupuotės narys S. Jankauskas). Pastaruoju metu persekiojamas ir H. Juodiška. Šiam kauniečiui grasinama, be to, neseniai policijos pareigūnai išlaužė jo buto duris (šiuo metu vyksta šio skandalingo įvykio tyrimas). O šio straipsnio autorius patiria spaudimą iš slaptųjų tarnybų–rugpjūčio mėnesį kelis kartus jam skambino saugumiečiai ir kvietė atvykti pabendrauti. Jam atsisakius, sulaukta ,,konkretesnio“ skambučio-paskambinęs saugumietis pradėjo atvirai priekaištauti dėl antifašistinės veiklos, teigė, kad tokia veikla skaldo visuomenę-neva nacistinių nusikaltimų tyrimas kelia grėsmę Lietuvos visuomenės stabilumui. Pokalbio gale saugumietis pareiškė-,,Jei toliau vykdysite tokią veikla, bus pasekmės“. Panašu, kad pasekmių jau sulaukta-antifašistų grupė buvo ciniškai sulaikyta, negalėjo patekti į nacizmo aukų minėjimą. Ko laukti toliau? Gal vėl į kovo 19 įvykius panašių kratų?

Praėjus pusmečiui nuo šių skandalingų įvykių, galime teigti-kad rezonansinės kovo 19-kovo 25 d. kratos-tai provokacija prieš Lietuvą. Taikių antifašistų, visuomenininkų, žmogaus teisių gynėjų, žurnalistų grupė ( J.Valiukėnas, G.Grabauskas, O. Titorenko, K. Voiška, K. Juraitis, Ž. Razminas, A. Litvinenko, V. Lekstutis, M. Bartašiūnaitė, V. Šustauskas, K. Sulikienė ir kt.) susidūrė su didelėmis problemomis-pagrobta daug jų asmeninių bei su jų darbu ir visuomenine ar moksline veikla susijusių daiktų. Iki šiol daug pagrobtų daiktų negražinta. Be to, šie piliečiai ilgai buvo šmeižiami per TV kanalus, interneto portalus bei laikraščių puslapiuose. Kiek dar tęsis ši represijų kronika? Tai atviras klausimas.

Giedrius Grabauskas