RU EN

Pilietinė akcija prieš skalūnų dujų gavybą

2013-10-21

Spalio 19 dieną Vilniuje įvyko pilietinė akciją prieš valdžios planus vykdyti Lietuvoje skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą. Akcijoje dalyvavo kelių partijų: Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Socialistinio Liaudies fronto Žaliųjų partijos atstovai, antiskalūninio judėjimo aktyvistai, kai kurių profsąjungų atstovai, įvairių visuomeninių organizacijų (Nepartinio demokratinio judėjimo, Jungtinio demokratinio judėjimo konfederacijos, judėjimo ,,Vytis“ nariai).

Akciją prasidėjo 11 valandą Kudirkos aikštėje. Aktyvūs piliečiai stovėjo su vėliavomis, plakatais, pasisakė žurnalistas, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas V.Balkus, Žaliujų partijos atstovė J.Gadliauskienė, Nepartinio demokratinio judėjimo pirmininkas K.Stoškus, Socialistinio Liaudies fronto Kauno skyriaus pirmininkas, JDJ konfederacijos prezidento pavaduotojas G.Grabauskas, ir įvairių kitų visuomeninių jėgų atstovai. Po to akcijos dalyviai darnia eisena patraukė link LR Seimo, kur vyko dar vienas mitingas. 

SLF infocentras

SLF Kauno skyriaus pirmininko Giedriaus Grabausko kalba bendroje akcijoje Vilniuje prieš skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą

Nuo šių metų pradžios prasidėjusi Lietuvos piliečių kova su ,,Chevron” korporacija pasiekė kryžkelę. ,,Chevron“ traukiasi, bet ar tikrai traukiasi? Juk panašu, kad gali būti ir taip - pasitraukiame tam, kad sugrižtume.

Lietuvoje daug kalbama apie laisvę, bet kokia čia laisvė? Štai konkretus pavyzdys- dažnai bandoma paneigti vietinių Žemaitijos ir kitų bendruomenių konkrečią poziciją prieš skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą. Neva, ką tie žmones supranta, mes žinome geriau…(tokia yra amerikiečių korporaciją remiančių abejotinos reputacijos politikų vieša pozicija). Jei piliečiai skirstomi į privilegijuotus piliečius ir kitus antraeilius piliečius, taip vadinamus žmones ,,iš gatvės”, tai apie kokią laisvę galime kalbėti? Tai priespauda darbo žmonėms ir laisvė oligarchijai, siauroms itin turtingų bei įtakingų asmenų kastoms.

,,Chevron” korporacijos ir kitų korporacijų savivalė, žmonių skurdinimas, politinės represijos bei kiti neigiami procesai - tai tik pasekmės, o pagrindinės nuosmukio mūsų krašte priežastys – tai atsilikusi monopolinio kapitalizmo sistema ir Lietuvos pavertimas Amerikos kolonija. Būtent Amerikos imperialistai užgrobė ir sugriovė Libiją, jie finansuoja bei apginkluoja samdinių klanus, kurie griauna Siriją ir žudo vietinius žmones, o mus jie okupuoja labiau klastingu būdu, į Lietuvą veržiasi tokios korporacijos kaip ,,Chevron”, einama politinės korupcijos keliu paperkant ir šantažuojant įvairius politikus. Be to, dirbtinai primetama bei skatinama bulvarinė ,,akropolių kultūra” ir visai smukdoma tradicinė kultūra.

Dėl skalūnų skamba įvairūs mitai, tokios ,,pasakėlės is rūsio”. Pirmas mitas, kad turime noriai įsileisti Vakarų korporacijas, nes jos, neva, patikimos. Deja, kokios patikimos, jau matėme ,,Wiljams“ atveju. ,,Wiljams“ pasipelnė Lietuvos saskaita, vieną gražią dieną suvyniojo meškeres ir dingo iš Lietuvos. Antras mitas, kad gamtinių išteklių gavyba duoda Lietuvai didelę ekonominę naudą. Bet čia matome konkretų pavyzdį su lietuviška nafta. Pagrindinį pelną pasisavina užsienio korporacijos, o Lietuvai lieka tik trupiniai. 

Trečias mitas - tai saugi skalūnų gavybos technologija. Šį mitą paneigė jau Vytautas Švanys, Motuzas ir kiti patyrę ekspertai. O Ekvadoro ir kitu valstybių pavyzdžiai parodė-kad skalūnų dujų gavyba palieka tragiškas pasekmes, nuniokota gamta, užnuodytas vanduo ir žalojama žmonių sveikata.

O Lietuvos politinis elitas neišlaikė skalūnų egzamino. Taip, kai kurie politikai ryžtingai priešinosi pragaištingiems planams vykdyti skalūnų dujų žvalgybą bei gavybą, bet tokių buvo mažuma. Pagarba pažangiems ir patriotiškiems politikams, o parsidavę, atsilikę politikai įeis į istoriją kaip išdavikai. Tad ,,Chevron“ korporacijai tarnaujančiu politikų galime paklausti: uz kokią kainą jūs sutikot Tėvynę Lietuvą parduot?

Jei žvelgiame į istorijos raidą, tai turime pastebėti, kad Lietuvai per amžius kenkė kryžiuočiai, jie puolė ir niokojo Lietuvą viduramžiais, kiti kryžiuočiai-vokiečių fašistai puolė mūsų kraštą 20 amžiaus viduryje, niokojo mūsų kraštą ir vykdė masines žudynes. O dabar XXI amžiuje į Lietuvą veržiasi šiuolaikiniai kryžiuočiai -Amerikos imperialistai. Ar pasiduosime jiems? Žemaičiai, jų bendruomenės jau tarė ryžtinga NE klastingiems imperialistams. Iš istorijos žinome kaip Lietuvoje buvo pasitinkami kryžiuočiai, tai užfiksuota dainose: ,,Galanda kirvius, kalavijus aštrius, ir juodbėrį žirgą balnoja...“