RU EN

Paskelbti nauji pasauliniai laimės reitingai

2017-03-26

Prieš savaitę oficialiai paskelbti pasauliniai laimės indekso reitingai. Pirmą vietoje Norvegija, toliau rikiuojasi Danija, Islandija, Šveicarija ir Suomija. Tai pirmas šalių penketukas. Šios šalys jau daugelį metų pasižymi kaip stabilios valstybės, kuriose egzistuoja didelė vidurinioji klasė ir tvirtos socialinės garantijos. Į dešimtuką dar pateko tokios valstybės-Olandija, Kanada, Naujoji Zelandija, Australija ir Švedija. Pažymėtina, jog beveik visos pirmajame dešimtuke esančios šalys nedidelės pagal gyventojų skaičių, išskyrus Australiją.

Naujojo socializmo keliu pasukusios šalys smarkiai lenkia Lietuvą

Lietuva randasi gana žemojoje 53 vietoje. Lentelės kaimynai įvairūs-tai Japonija (51 vieta), Belizas (52), Alžyras (54), Latvija (55). Japonija yra išsivysčiusios ekonomikos šalis, tačiau joje plinta išnaudojimas, o žmonių sveikatos rodikliai gana prasti. Belizas-tai nedidelė Lotynų Amerikos valstybė, pasukusi kapitalizmo keliu, ir joje iki šiol klesti išnaudojimas ir socialinė nelygybė. Tuo tarpu kai kurios kitos Lotynų Amerikos šalys, pasukusios socializmo keliu, užima daug geresnes vietas laimės indeksų lentelėje. Tai Čilė (20 vieta), Brazilija(22), Urugvajus (28). Palyginus su praėjusiais metais, gerokai pakilo ir dar viena socialistinė Lotynų Amerikos valstybė –Nikaragva, ji randasi 42 pozicijoje. Pereitais metais Nikaragva buvo 55 vietoje. D.Ortegos vadovaujamų socialistų valdoma Nikaragva lėtai, bet užtikrintai kyla iš skurdo liūno, be to, šioje šalyje pažabotas nusikalstamumas, vis labiau stiprinama sveikatos apsaugos sistema.

Lietuva bus laimingesnė, kai išsivaduos iš laukinio kapitalizmo pančių

Įdomu pažymėti, jog Lietuvą aplenkė ir kai kurios kaimyninės šalys-tai Rusija (49 vieta) ir Lenkija(46). Ir tai objektyvu-pastarųjų kelių metų bėgyje Rusijoje vykdomos ženklios ekonominės reformos, stiprinama socialinės apsaugos sistema, mažėja bedarbystė. Lenkija, nors susiduria su įvairiomis problemomis ir šalyje vyksta puolimas prieš kairiosios opozicijos atstovus, tačiau ekonomikos srityje regimi akivaizdi pažanga. Neveltui daug Lietuvos gyventojų vyksta apsipirkti į šią kaimyninę šalį, įvairių produktų kainos ten pigesnės 30-60 procentų. Gana geras vietas užima ir kairiųjų valdomos Rytų Europos šalys- Čekija (22) ir Slovakija(40). Iš vienos pusės, galima pritarti skeptikams, kurie kritikuoja tokias lenteles-kaip pasaulinio laimės indekso ar korupcijos lygio lenteles. Tačiau iš kitos pusės, reikia pripažinti, jog analizuojant šiuos rodiklius, regima daug objektyvių faktorių. Tiek pagal statistinius duomenis, tiek pagal ten pastoviai besilankančių žmonių atsiliepimus, tokios šalys, kaip Suomija, Čekija, Čilė, Urugvajus yra daug stabilesnės nei Lietuva ar Belizas. Jos jau kurį laiką žengia socialinės valstybės kūrimo ir korupcijos pažabojimo keliu, tuo tarpu Lietuva, Latvija, Belizas vis dar murkdosi laukinio kapitalizmo ir korupcijos liūne. Išvada aiški-Lietuva tikrai bus laimingesnė, kai išsivaduos iš šalį apraizgiusių laukinio kapitalizmo pančių.

Giedrius Grabauskas