RU EN

Pasaulio pabaiga: konservatoriai teikia progresinių mokesčių projektą

2017-05-28

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Žygimantas Pavilionis, Laurynas Kasčiūnas ir Paulius Saudargas pristatė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisas, kurių tikslas, anot Seimo narių, užtikrinti didesnį mokesčių sistemos progresyvumą ir mažinti pajamų nelygybę, kuri yra viena didžiausių Europoje Sąjungoje.

Pasak parlamentarų, daugumos šalies gyventojų socialinė padėtis pasiekė pavojingai žemą lygį ir atidėlioti mokesčių sistemos pertvarkos negalima. Lietuvą dėl didelės nelygybės ir mokesčių sistemos riboto progresyvumo savo tyrimų išvadose kritikuoja ir Europos Komisija.

Komentaras:

Palikus gryną matematiką – aiškėja paprastas dalykas, kad ši kosmetinė mokesčių reforma nėra skirta mažinti socialinę atskirtį, kaip kad teigia šio projekto autoriai-konservatoriai, o kai kuriais atvejais ją dar padidinti. Pinigų sumos, kuriomis didėja ar mažėja žmonių mokami mokesčiai iš esmės yra visai nežymios, todėl nedarančios didesnės įtakos gyventojų materialinei padėčiai. Mažai uždirbantis kaip buvo mažai uždirbantis – taip tokiu ir liks, o daug uždirbantis, kaip ir anksčiau uždirbs daug. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad valstybei sumokamų mokesčių dalis tikrai padidės daugiau uždirbančių sąskaita, nes mažiau uždirbantiems mokesčiai sumažinami mažiau, nei padidinami daugiau uždirbantiems. Tai grynai kosmetinė reforma, kuria, tikėtina, stengiamasi išvengti tikros mokesčių reformos, rimtai patuštinančios daugiau uždirbančių pinigines. Na ir žinoma dirbantiems su individualios veiklos patentais mokesčiai iškart padidės 10 procentų, kaip ir bomžams, parduodantiems metalo laužą.

http://infa.lt/