RU EN

Paleckio teisme – atviras signatarų spaudimas. Pranešimas spaudai

2012-04-30

Balandžio 30 d. Vilniuje įvyko Vilniaus apygardos teismo posėdis, nagrinėjantis A. Paleckio bylą dėl jo teiginių apie 1991 metų sausio 13-osios įvykius. Vilniaus apylinkės teismas Paleckį išteisino, tačiau prokuratūra pateikė apeliaciją. 

Salėje be gausių A. Paleckio šalininkų buvo ir nemažas landsbergininkų, miško brolių būrys su kariniais mundurais ir medaliais. Prieš teismą signtaras, buvęs vice-premjeras Zigmas Vaišvila parašė raštą teismui, reikalaudamas bausmės A. Paleckiui. 

Teisėja Pocienė pradėjo posėdį skaitydama šį raštą. Paskui jį uždavė Paleckiui daug klausimų apie tai, ar jis žinojo, kad Vytauto Petkevičiaus knyga „Durnių laivas“, kuria rėmėsi Paleckis, yra gavusi atitinkamą teismų įvertinimą; ar Paleckiui žinoma, kad Juozas Kuolis, kurio knyga irgi rėmėsi A. Paleckis, buvo nuteistas sausio įvykių kontekste; kodėl A. Paleckis iš karto, kai jam kilo abejonės dėl sausio 13-osios, nesikreipė į prokuratūrą, neparašė rašto; kodėl išgirdęs iš liudytojų Raugalienės ir Leko apie šūvius iš viršaus Paleckis nesikreipė į prokuratūrą. 

A. Paleckis atsakė, kad Landsbergis ir Butkevičius niekada nesibylinėjo dėl Petkevičiaus knygos pasažo, kaltinančio juos sausio 13-osios aukų organizavimu; kad Petkevičiaus knygos preambulėje yra frazė „autorius prisiima visą atsakomybę už pateiktų faktų tikrumą“; kad Paleckis nėra prokuroras ar teisėjas, kad pats vienas vykdytų tyrimą, kurio neįveikia visa prokuratūra jau 20 metų; kad jis yra laisvas pilietis, kuris gali turėti savo nuomonę. 

Vilniaus apygardos teismas skelbs verdiktą birželio 12 d. Šis srendimas iš karto įsigalios, bet dar galės būti apskųstas Aukščiausiajam teismui, po to – Strasbūro teismui. 

SLF infocentras