RU EN

Nauja politinių persekiojimų banga?

2016-09-20

Įtarimai V. Lekstučiui ir Ž. Razminui

Lietuvoje pastaruoju metu jau mažai ką stebina žurnalistų, visuomenininkų, antifašistų persekiojimai. Aktyvūs piliečiai kviečiami į policijos, prokuratūros įstaigas, jų atžvilgiu pradedamos baudžiamosios bylos, kuriose jie figūruoja specialių liudytojų ar įtariamųjų statusu, kartais tampa ir kaltinamaisiais, tuomet būna teisiami, pradedamos administracinės bylos, vykdomos ir kratos, abejotino teisėtumo trumpalaikiai sulaikymai, jų atžvilgiu liejasi ir grasinimų bei šmeižto banga. Paskutinės naujienos – į Klaipėdos policiją kviečiami visuomenininkai – pajūryje gyvenantis Vaidas Lekstutis ir šiaulietis Žilvinas Razminas.

Sambūrio „Būkime vieningi“ lyderio V. Lekstučio teigimu, rugsėjo 12 d. ryte apylinkės inspektorius jam įteikė kvietimą – rugsėjo 14 d. atvykti į Klaipėdos kriminalinę policiją. Visuomenininkas sužinojo, jog jam bus pateikti įtarimai pagal LR Baudžiamojo kodekso 170 straip.(Neapykantos kurstymas) Rugsėjo 13 d. ryte kvietimą atvykti į Klaipėdos policiją gavo ir Ž. Razminas. Jis pareiškė, jog artimu metu į pajūrį nevyks, nes yra užsiėmęs ir vykti ten būtų laiko švaistymas.

Bylų prieš V.Lekstutį ir jo bendražygius užuomazga-2015 m. sausio mėnuo ir 2015 m. kovo 19-osios kratos

V. Lekstučio ir Ž. Razmino namuose 2015 m kovo 19 d. vykdytos kratos (ta dieną kratos vykdytos ir dar devynių LR piliečių namuose). Iš jų namų išnešti kompiuteriai, knygos, telefonai, įvairūs dokumentai ir kiti daiktai. Paaiškėjo, jog kratos vykdytos tiriant taip vadinamą „antikonstitucinę bylą“, kuri pradėta LR Generalinėje prokuratūroje 2015 m. sausio 15 d. ir netrukus perduota tirti Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Ši byla inicijuota pagal LR BK 121 straipsnį. (Antikonstitucinių grupių kūrimas). Tačiau kratų metu nerasta nei ginklų, nei sprogmenų, nei didžiulių pinigų sumų – nieko, kas galėtų patvirtinti tokį veiklos pobūdį ar kitą panašią veiklą.

Vis tik teisėsaugos atstovai tyrimo nenutraukė. Kratų metu paimti daiktai (net pirmo būtinumo – telefono aparatai, kompiuteriai, maršrutizatoriai ir kt.) buvo gražinami lėtai, dauguma šių piliečių daiktus atgavo tik per metus, daiktus gražinant dalimis per kelis kartus. O Ž. Razminui daiktai išvis negrąžinti. Vėliau imtasi „siūti“ bylas. Štai 2016 m. balandžio 6 d. į Klaipėdos policiją iškviestas O. Titorenko. Jam pateikti įtarimai pagal LR BK 170 straip. Esą platindamos proklamacijos, kuriose piliečius kviečiami ginti savo teises ir priešintis kapitalistų klanų savivalei. O. Titorenko kurstė neapykantą stambiems kapitalistams kaip socialinei grupei, tuo pažeidė šių „nuvorišų“ garbę ir orumą. Kažkodėl niekam Lietuvoje nerupi paprastų piliečių garbė ir orumas, nors pagal statistika tai vienas iš veiksnių, verčiančių piliečius emigruoti.

Kur dingo žodžio laisvė? Ar jau negalima kritikuoti JAV ir Europos Sąjungos?

Jau paaiškėjo konkrečios aplinkybės dėl įtarimų pateikimo V. Lekstučiui. Rugsėjo 14 d. 9 val. jis atvyko į Klaipėdos kriminalinę policiją, čia jam pateikti oficialūs dokumentai dėl bylos pagal LR BK 170 straip. (šią bylą kuruoja Klaipėdos apygardos prokuratūroje dirbantis prokuroras S. Galminas). Oficialiame dokumente teigiama: „V. Lekstutis įtariamas tuo, kad siekdamas kiršinti visuomenę, supriešinti tautas ir sėti nepasitikėjimą, internete ir kitais būdais viešai skleidė informaciją, tendencingai nukreiptą prieš Europos Sąjungą, Jungtines Amerikos Valstijas, Vakarų pasaulio vertybes, homoseksualus“.

Keistokai skamba šie kaltinimai situacijoje, kai pilnas internetas pačių bjauriausių pasisakymų kone visais gyvenimo klausimais, tame tarpe ir asmeninių įžeidimų, ir nepagarbių atsiliepimų įvairių socialinių grupių atžvilgiu ir pačių keisčiausių nuomonių išsakymų. Tai kur baigiasi demokratija ir įsijungia teisėsauga – riba aiškiai nenubrėžta.

Pareigūnai vengia bendrauti politinių represijų tema

Domintis V.Lekstučio bylos aplinkybėmis, teko telefonu bendrauti su Klaipėdos kriminalinės policijos skyriaus viršininke J.Lakavičiene, ji teigė, jog su šia byla susijusių faktų kol kas komentuoti negali ir patarė kreiptis į bylą kuruojantį prokurorą. Šio telefonu rasti kol kas nepavyko. Tad toks vaizdas-policijos pareigūnams uždrausta komentuoti bylą, o prokurorus rasti sunku, slepiamasi nuo viešumo, juk nemalonu atsakinėti į klausimus apie politines represijas. Pateikus įtarimus, V. Lekstučiui leista per penkias paras susirasti advokatą. Rugsėjo 20 d. jis atvyks į apklausą. Artimu metu bus žinomos ir aplinkybės dėl įtarimų Ž. Razmino atžvilgiu, tuomet pratęsime šią persekiojimų temą.

Giedrius Grabauskas