RU EN

Moldovos ir Bulgarijos prezidento rinkimus laimėjo socialistai (atnaujinta - 2016.11.16)

2016-11-14

2016 m. lapkričio 13 d. Moldovoje ir Bulgarijoje vyko prezidento rinkimų antrieji turai, kuriose pergalę šventė opozicijos kandidatai.

Moldovoje prezidentų rinkimus laimėjo socialistas  I. Dodonas

Lapkričio 13 d. Moldovoje vyko prezidento rinkimų antrasis turas. Lapkričio 14 d. anksti ryte paskelbti rinkimų rezultatai: nugalėjo Socialistų partijos pirmininkas Igoris Dodonas, jis surinko 52,6 procento rinkėjų balsų,  o jo varžovė konservatyvių jėgų bloko atstovė Maja Sadu 47,3. Ką lems rinkimų rezultatai? Tai lems dideles permainas, nes dabartinio prezidento N. Timofti ir jo aplinkos remiama 44 metų M. Sandu pasisakė už Moldovos stojimą į NATO, o 41 metų socialistų lyderis I. Dodonas yra atviras NATO priešininkas, jis pasisako už artimos integracijos procesus su Rusija ir kitomis Eurazijos bloko šalimis.

Moldovoje kairiųjų jėgų pozicijos stiprėja

Kairiųjų jėgų įtaka Moldovoje vis ryškesnė. Štai Gagaūzijos autonominei sričiai nuo 2015m. balandžio vadovauja komunistė Irina Vlach, kairiųjų politinių jėgų atstovai užima visos eilės miestų merų pareigas. Itin nesėkmingas dešiniųjų provakarietiškų valdymas, marionetinio Moldovos prezidento N. Timofti veikla, kai jis pritardavo korupciniuose skandaluose pasižymėjusių veikėjų skyrimui į atsakingus postus, lėmė kairiųjų jėgų, ypač Moldovos Socialistų partijos populiarumo kilimą. Kairiosios patriotinės jėgos 2015 metais ir 2016 metų pradžioje rengdavo pastovias protesto akcijas, reikalavo aukšto rango valdžios pareigūnų atsistatydinimo, protestavo dėl klestinčios korupcijos ir ketinimų jungtis prie NATO bloko. Vienas iš pagrindinių šių protestų organizatorių buvo ir I. Dodonas

Ir Bulgarijoje laimėjo socialistų kandidatas R. Radevas

Ir Bulgarijoje socialistų atstovas Rumenas Radevas triumfavo prezidento rinkimų antrajame ture, kuris vyko irgi lapkričio 13 dieną. Bulgarijos Socialistų partijos kandidatas atsargos generolas R.Radevas varžėsi su konservatyvios provakarietškos partijos ,,Piliečiai už europietišką kryptį“ iškelta kandidate Cečka Cačeva. Reikia pažymėti, jog prieš Bulgarijos narystę NATO pasisakančio R. Radevo pergalė įtikinama-už jį balsavo 58,2 procento prie rinkimų urnų atėjusių piliečių, o už C. Cačevą 35,1 procento. Rinkimų rezultatai turės didelę įtaką šios Balkanų šalies politinei raidai.  Bulgarijoje pastarųjų kelių metų bėgyje vyko daug prieš Bulgarijos narystę NATO nukreiptų renginių-mitingų, piketų, konferencijų.

,,Bulgarijoje juntamos antivakarietiškos nuotaikos, vis daugiau žmonių atvirai pasisako prieš šalies narystę NATO organizacijoje. Tai lemia tiek noras draugiškai sutarti su Rusija, su kuria Bulgariją sieja artimi ekonominiai bei kultūriniai ryšiai, tiek vietos gyventojų nusivylimas dabartine situacija šalyje-nors tikėtasi, jog kils ekonominis gerbūvis ir mažės korupcija, tačiau provakarietiško elito valdomoje šalyje jaučiamas ekonominis nuosmukis, o korupcija nemažėja. Kai kuriose rinkimų apylinkėse už atsargos generolą R. Radevą balsavo net virš 70 procentų rinkėjų“ – taip teigė Bulgarijoje šiuo metu viešintis svečias iš Lietuvos T. Zdanevičius, bendraudamas su SLF pirmininko pavaduotoju G. Grabausku. Tokie rinkimų rezultatai ir buvo prognozuojami, jie kelia galvos skausmą siauroms elito grupuotėms ir suteikia viltį, jog Bulgarija pasuks taikos ir pažangios ekonominės raidos keliu.

SLF Infocentras