RU EN

LRT ar propagandos Šarikovas?

2016-02-19

Intelektualai, kūrybinė inteligentija pastebi, kad nacionalinis (?) transliuotojas linkęs nufiltruoti Lietuvos realybę. Į laidas kviečiasi tik tuos pašnekovus, kurie niekad nekritikuos Vakarų. Nors gyvojoje Lietuvoje egzistuoja nuomonių įvairovė. Tačiau į tai LRT generalinio direktoriaus balsu be jokios pudros atrėžiama: „Marginalų patys žurnalistai nekviečia.“

Tad „marginalais“ jau tapo kai kurie filosofai, profesoriai, Kovo 11-osios Akto signatarai. Buvę Lietuvos moraline atspara net per sovietmetį. Gal LRT žurnalistai jų nekviečia, kad eruditus kalbindami susimautų?

Nieko naujo. Taip atsakytų ir Šarikovas. Iš „Šuns širdies“. Hitleris nediskutavo su rasiniais mišrūnais. Stalinas negėrė konjako su pasaulinio proletariato „nuodytojais“. Ir kiekvienas turėjo po nuosavą propagandistą. Tarkime, Gebelsą. Ar bent mažaraštį matrosą, atakavusį Smolnį. Ir tokiems pačiu baisiausiu priešu visada tapdavo kitaip galvojantis inteligentas. Skyrėsi tik užtildymo metodikos. Žiaurumo laipsniais. O išlikusieji, valdžiai pritariantys tapdavo „kultūros elitu“. Tokie prognozuojami, kad iš anksto būdavo aišku, ką pasakys. Tarkime, šlovė Stalinui.

Aišku, Lietuvoje tokio žiauraus nuomonių nufiltravimo nėra. Kitamaniai nešaudomi. Tačiau į LRT laidas kviečiami tik tokie, kad vietoj jų studijoje būtų galima susodinti kartoninius maketus. Veidukais nukreiptus į Vakarus. Nes žiūrovui iš anksto aišku, ką pasakys Gediminas Kirkilas, LRT laidos vedėjas (-a), Rasa Juknevičienė ar Linas Linkevičius. Tai bus tik Angelos Merkel „muzikinės kaukės“. Storiau už originalą kalbančios ar ploniau. Tad žiūrovui telieka įvertinti ne kalbas, bet kalbėtojų kaklaryšius, šalikėlius, šukuosenas. Storesnes ar lieknesnes figūras. Nieko naujo, originalaus, šviežio vis vien neišgirs. Tik tiek šviežia, kad „muzikinė kaukė“ A.Merkel dar neprabyla vokiškai.

Propaganda prasideda tada, kai informatoriai nusprendžia, kad kai kurių kalbėtojų nuomonės „žalingos“. Esą politiškai tvirkina gyventojus. Todėl atima iš piliečių galimybę tokių „tvirkintojų“ klausytis. Irgi nieko naujo. Jei prieš Antrąjį pasaulinį karą būtų buvęs išrastas televizorius, joks Gebelsas nebūtų leidęs jame šnekėti Miuncheno liberalams. „Islamo valstybės“ fanatikai taip pat neleidžia viešai plepėti kitaminčiui. Rodo tik saviškius ir parklupdytus mirtininkus. Tad bet kokia ribojama, nufiltruojama informacija yra propagandinė. Nesvarbu, iš kur. Iš Vakarų, Rytų ar iš LRT. Demokratinėje valstybėje propagandos negali būti iš principo. Nes propaganda - tai savotiškas psichologinis smurtas prieš žmogų. Artimoje televizoriaus aplinkoje.

Propagandistai, kaip bebūtų jiems patiems keista, niekada netapdavo eruditais. Nes linijinis mąstymas nėra erudicijos požymis. Linijinis žmogus besąlygiškai aptarnauja „elitinę“ idėją. Ir besąlygiškai užbombarduoja kitokias idėjas. Nes besąlygiškai įtiki, kad jos „priešiškos“. Ironizuoja jas, puola, amsi, bet neeksponuoja. Prisiėmęs sau riboto, netgi fanatiško žmogelio misiją. Na, ir kokią? Nebent Šarikovo. Valdančiųjų čipuoto.

Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/respublikos_redakcijos_skiltis/lrt_ar_propagandos_sarikovas/