RU EN

Lietuvos politikų reakcija į Brexit

2016-06-25

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Gerbiame Jungtinės Karalystės žmonių apsisprendimą. Jungtinė Karalystė yra ir išliks svarbia Lietuvos saugumo ir ekonomine partnere. Trumpuoju laikotarpiu Europos Sąjunga pajus šio sprendimo pasekmes. Tačiau vėliau surasime bendrą Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės sugyvenimo modelį“.Europos Sąjunga ne kartą išgyveno sunkiausius išbandymus. Mūsų pareiga atkurti žmonių pasitikėjimą Europos Sąjunga ir išsaugoti tai, ką mes visi savo bendru darbu sukūrėme“.

Premjeras Algirdas Butkevičius: “Gerbiame Jungtinės Karalystės žmonių valią, nors tikrai tikėjomės kitokio sprendimo. Jau dabar matyti neigiamos pasekmės finansų rinkose. Išstojimo procesas bus ilgas. Esame suinteresuoti kuo glaudesniais Europos Sąjungos ir JK santykiais po išstojimo.”

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius: “Visas šis stresas pažadins dar daugiau euroskeptikų, radikalų, nacionalistų, kurie jau girdimi Nyderlanduose, Prancūzijoje, arba mus pačius. Jei mes susitelksime ir pakeisime pasyvią taktiką aktyvia, pasekmės bus kitokios, Britai išliks artimi mūsų partneriai. Jų principinga pozicija dėl Rusijos agresijos ir sankcijų Rusijai buvo labai aiški ir tvirta. Visa tai prarasime, bent jau vidinės diskusijos prasme. Tad dabar reikia susitelkti. Europos lyderiai rinksis jau greitai, kitą savaitę. Be to, reikia įvertinti, kad kai kurie euroskeptikų argumentai verti dėmesio – jie teigė, kad Europa praranda konkurencingumą, kad didėja plyšys tarp piliečių ir institucijų. Turime daryti išvadas“.

Seimo Europos reikalų komiteto vadovas Gediminas Kirkilas: “Aš manau, kad mes įžengėme į tam tikrą Europos Sąjungos šalių narių krizės etapą. Tai yra neabejotina ir daug dėmesio bus tam skiriama. Bus daug įvairiausių pasitarimų, ieškoma sprendimų, tai reiškia, kad kitos problemos bus atidėtos į šalį. Ar bus rastas variantas, kuris nesukiršins Europos Sąjungos ir nepaskatins dar didesnio radikalumo bangos?“.

Seimo narys Andrius Mazuronis: „Na ką,panašu Europos įtakingieji ir arogantiškieji, sėdintys tiek Berlyne, tiek Briuselyje, prisižaidė. Britų referendumo rezultatai parodo žmonių nusivylimą ne Europinėmis vertybėmis,o Europinėmis institucijomis ir jų valdymo modeliu. Akivaizdu,kad Briuselyje sukoncentruota per daug galių ir arogancijos bei per mažai atsakomybės. Kai saujelė eurokratų komisijose priima ypač jautrius sprendimus šalims narėms, kurie būna privalomi, bet šalys su jais nesutinka, tai rezultatas gali būti tik vienas – žmonių nusivylimas. Dabar Europa privalo reformuotis iš esmės, jei nori ir toliau būti gyvybinga.“

LLS (liberalų) pirmininkas A. Zuokas: “Po Jungtinės Karalystės sprendimo palikti Europos Sąjungą, dauguma finansinių įmonių turės persikelti į Europą, jos, pirmiausia, analizuos, kur geriausi įstatymai ir sąlygos verslui.Tai galimybė Lietuvai parodyti save pasauliui ir galimybė pritraukti investuotojus bei sukurti gerai apmokamas darbo vietas Lietuvoje. Turime gerų pavyzdžių, kad Lietuva gali – Barsclay, Danske bank aptarnavimo centrai – tik maža dalis pavyzdžių. Reikia tik aktyvios Lietuvos vadovų pozicijos ir konkrečių veiksmų“.

TS – LKD garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis:“ Dezintegracijos ir Europos skaldymo šalininkų persvara, tvorų statytojų triumfas, tai dar ne viskas. Kad tik Europa protu atsilaikytų, o sala paplaukios ir atskirai. Po akimirkos ir separatistai (JK) turėtų suprasti, kad gynybos srityje nėra nė juokų, nė eksperimentų. Karas juk vyksta”.

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis:„Farewell and thanks for all the fish” dainavo žemę paliekantys delfinai prieš pat pasaulio pabaigą knygoje „Hitchhikers guide to the galaxy”. Panašiai skamba ir iš ES traukiančių britų daina. Kas toliau, tikriausiai nežino niekas. Dar vienas referendumas dėl nepriklausomybės Škotijoje? Referendumas dėl išstojimo iš ES Nyderlanduose? O gal kaip tik mažesnė ES susitelks ir bus vieningesnė? Viena man akivaizdu – po paskelbtų Brexit rezultatų Rytuose pasigirdo sudaužiamų degtinės taurelių garsas. Be britų Europos Sąjunga bus kur kas mažiau atspari Rusijos įtakai ir sunkiai pakels politinį skydą ginti Ukrainą ir kitus Rytinius ES kaimynus.

Seimo narė Birutė Vėsaitė: “Liūdna diena Europai. Ar tai pabaigos pradžia? Britai turbūt pamiršo, jog ES buvo įkurta siekiant išlaikyti taiką Europoje. Neabejoju, jog dabar Putinas geria šampaną. Kaip tai paveiks mūsų emigrantus? Liūdesys, liūdesys, liūdesys.”

Europos parlamento narys Valentinas Mazuronis: “Šio ryto referendumo Britanijoje rezultatai man buvo, kiek netikėti ir nemalonūs. Pasijutau tarsi kažkas būtų mane išdavęs ar palikęs. Žinoma, tai pirminė emocija, bet mano emocija buvo tokia. Sekanti natūrali emocija, o kas kaltas. Ir čia atsidaro Pandoros skrynia. Kaltas ir Europos politinis elitas, kalti ir Britanijos valdantieji, kalti ir balsavusieji už pasitraukimą, nes nesuprato ką daro ir dar daug, daug kaltų…Ko gero visi galėjo ir turėjo elgtis kiek kitaip, tačiau… Tai jau šaukštai po pietų. ”

Vilniaus meras Remigijus Šimašius: “‪Brexit referendumas baigėsi, laukia permainos. Suprantama, kad šiandien daug neaiškumo tiek daugelio žmonių gyvenimuose, tiek valstybių vadovų planuose. Kaip bebūtų, savo draugus britus ir TĄ BRITĄ aš kviečiu likti ES piliečiais su Lietuvos pilietybe. Referendumas apnuogino daug ES problemų: demokratijos deficitas, biurokratijos perteklius, buldozeriu stumiama politinė integracija, elito atitrūkimas nuo žmonių ir nenoras išgirsti jų baimes, poreikius, nenoras kalbėtis.”

Pagal Lietuvos spaudą

SLF infocentras