RU EN

Lietuvoje prieš 50 metų

2013-05-03

1963 m. balandžio mėn. 

Kuršių marių pakrantėje prasidėjo tiriamieji darbai, kuriuos vykdo „Giprorybprom“ instituto Leningrado skyriaus specialistai. Čia bus pastatyta didžiausia Baltijoje laivų remonto įmonė. Ji aptarnaus penkerių Vakarų baseino flotilių laivus. Jos cechuose ir dokuose bus remontuojami žvejybiniai laivai, didelio tonažo plaukiojančios bazės, transporto laivai, tankeriai. Kartu laivų remontininkams bus pastatyta gyvenvietė. 

(Ir tokia įmonė buvo pastatyta – tai Vakarų laivų remonto įmonė. Jos likimas susiklostė laimingiau, nei daugelio kitų panašių įmonių, didelių ir mažų, nepriklausomoje Lietuvoje – ji gyvuoja, dirba, duoda žmonėms darbo ir moka mokesčius įv valstybės biudžetą. Ir tai yra gerai! Tereikia tik nepamiršti tų, kas tuščioje įlankos pakrantėje pastatė šį gigantą.) 

* * * 

Paskelbtas Lenino premijos Komiteto nutarimas skirti premiją literatūros ir meno srityje. Lenino premijos laureatu tapo Gediminas Jokūbonis – už paminklą fašizmo aukoms Pirčiupių kaime. 

* * *

Virš Kuršių marių nusitęsė aukštos įtampos elektros perdavimo linija, kuri sujungė Neringą su respublikos energetikos sistema. Dabar statoma elektros perdavimo linija Juodkrantė – Preila – Nida. Netrukus visos Kuršių marių zonos gyvenvietės gaus pramoninę srovę.

* * *

Panevėžio rajono Ėriškių žemės ūkio bendrovėje pradėtas gyvenamųjų namų dujofikavimas. Pirmosios dujinės viryklės jau įrengtos 10 namų, šiuo metu yra gauti dar 25 pareiškimai kitų norinčių. Rajone jau yra dujofikuoti Lietuvos Komunistų Partijos VI-jo suvažiavimo, „Nemuno“ žemės ūkio bendrovių kolūkiečių, tarybinių ūkių „Liberiškis“ ir „Miežiškiai“ darbuotojų gyvemamieji namai. 

TSRS liaudies ūkio pasiekimų parodoje atnaujintos visų paviljonų ekspozicijos. Iš esmės atnaujinta ekspozicija ir Lietuvos TSR paviljone. Jo pirmosios salės ekspozicija, pristatanti Lietuvos valstybinės rajoninės elektrinės statybą, skirta TSRS tautų draugystei; technikos bei progreso salėje eksponuojami lietuvos įmonių staklių ir automatų pavyzdžiai, laivų techniniai maketai vaizdžiai demonstruoja Lietuvos laivų statybos pramonės pasiekimus. Pašarų bazės sukūrimo patirtis, pažangūs pieno pramonės, gyvulininkystės ir kiaulininkystės vystymo metodai parodyti „Aušros“ ir „Šešupės“ kolūkių parodose. Lietuva gausiai pristatyta taip pat kitų pramonės šakų paviljonuose – tokiuose kaip radioelektronika, mašinų gamyba, paukštininkystė ir daugelyje kitų. 

* * *

Kauno politechnikos institute įkurta mikrovariklių laboratorija. Čia bus gaminami ir tobulinami varikliai valtims, mopedams, bus kuriamos naujos vidaus degimo variklių sistemos bei konstrukcijos. Šiuo metu baigiasi sudėtingos laboratorinės įrangos, gautos iš Maskvos ir Leningrado, montavimo darbai. 

* * * 

Baltijos laivų statyklos kvalifikacinė komisija priėmė grupės moksleivių – 2-sios vidurinės mokyklos absolventų, atlikusių praktiką įmonės cechuose, - egzaminus. 19 mokyklos absolventų įgijo braižytojų, tekintojų, chemikų-laborantų specialybes. Visų jie po mokyklos baigimo yra laukiami laivų statykloje. 

(Įdomu, ar žino dabartiniai mokyklų absolventai, kad kažkada mūsų šalyje egzistavo ir tokia tvarka? ) 

Šaltinis: www.obzor.lt

Parengta pagal laikraščių „Tiesa“, „Komjaunimo tiesa“, „Tarybų Lietuva“ publikacijas.