RU EN

Latvijoje vyko tarptautinis antifašistinių organizacijų sąskrydis

2013-08-21

Rugpjūčio 9-12 dienomis Latvijoje, Aluksnės rajone, vyko tarptautinis antifašistinių organizacijų sąskrydis. Jame dalyvavo virš 50 dalyvių iš 4 šalių-Latvijos, Lietuvos, Estijos, Rusijos. Į sąskrydį atvyko dešimties žmonių grupė iš Lietuvos – SLF pirmininkas ir asociacijos ,,Lietuva be nacizmo“ vadovas Algirdas Paleckis, Nacizmo aukų asociacijos atstovė Oksana Bekerienė, asociacijos ,,Lietuva be nacizmo“ regioninių skyrių vadovai ir aktyvistai-Giedrius Grabauskas, Edikas Jagelavičius, Pavelas Ževžikovas, Tatjana Ževžikova, Andrejus Gorbatenkovas, jaunieji antifašistai Sandra Šandrocha, Arturas Lukaševičius, Aleksejus Pežnyj.

Rugpjūčio 9 dieną vyko bendra vakaronė ir situacijos regiono kraštuose pristatymas. Rugpjūčio 10 dieną vyko paskaitų ir diskusijų sesija ,,Neonacistinių idėjų plėtra ir ypatymai šiandienėje Europoje bei pasaulyje“. Sesijos moderatoriai-Europarlamento narė nuo Latvijos Tatjana Ždanok ir Rusijos atstovas, vienas iš organizacijos ,,Pasaulis be nacizmo“ vadovų Aleksandras Počinokas. Sąskrydžio dalyviai su susidomėjimu išklausė Latvijos atstovo V.Kornijenkos pranešimą, kuriame jis akcentavo, kad fašistinių jėgų pakilimu tiek XX amžiaus viduryje, tiek dabar yra suinteresuotos pasaulyje labai įtakingos elitinės grupės, kurios veikia užkulisiuose.

Didelį susidomėjimą sukėlė Latvijos istoriko Viktoro Guščino knygos ,,Potarybinių laikų Latvija - apgauta šalis. Kodėl Latvijos Liaudies frontas nesuformavo demokratijos?“. Po autoriaus kalbos kilo atviros diskusijos. Ši knyga rengta daugelį metų, joje išsamiai apžvelgti per 25 metus nuo 1988 metų Latvijoje vykę politiniai-visuomeniniai ir ekonominiai procesai, pateikiamos analitinės išvados. O žurnalistės G.Sapožnikova ir A.Berezovskaja kalbėjo tema ,,Kaip atsilaikyti prieš informacines atakas? Kaip pasinaudoti internetu ir kitomis priemonėmis, norint efektyviai skleisti tam tikrą informaciją?“ Po jų pranešimų kilo nemažai klausimų, į kuriuos buvo pateikti konkretūs atsakymai.

Aktyvus visuomenininkas iš Estijos M.Reva pateikė įdomų pranešimą apie žymius įvykius, kai 2007 metais Taline buvo ginamas paminklas kariams išvaduotojams. Jis kalbėjo ir apie tai, kad antifašistai turi būti pasirengę represijoms, provokacijoms, kad turi laikytis tam tikros taktikos, kuri padėtų jiems pasiekti savo tikslus. M.Reva 2007 metų pavasarį buvo ir suimtas, 7 mėnesius praleido kalėjime. Vėliau vyko M.Revos ir kelių jo bendražygių teismas, jie buvo išteisinti.

Teko išsamiai bendrauti su sąskrydžio dalyviais iš įvairių šalių. Estijos Antifašistinio komiteto vadovas A.Zarenkovas taip atsakė į klausimus: ,,Kodėl atvykote į šį sąskrydį? Kokie pagrindiniai šiuolaikinio antifašistinio judėjimo tikslai?“: ,,Atvykome į Aluksnę tam, kad aptartume fašistinių jėgų atgimimo keliamus pavojus, išklausytume kitų nuomones, atvirai ir nuoširdžiai pabendrautume su bendražygiais. Baltijos kraštai karo metais labai nukentėjo nuo fašistinės okupacijos. Tad vienas iš itin svarbių tikslų - tai padėti jaunimui apsispręsti ir tarti ryžtingą NE fašistinių grupuočių ir juos remiančių įtakingų jėgų bandymams vėl vykdyti grubaus spaudimo ir šantažo politiką. Be to, labai svarbu šviestis, numatyti konkrečius veiklos būdus, bendradarbiauti ir siekti bendrų tikslų“.

Šiuo metu Baltijos kraštuose kyla nauja pilietinio aktyvumo banga. Žinoma, aktyvūs piliečiai susiduria su įvairiomis kliūtimis. Labai svarbu prisiminti ir klasikus. Štai ką apie visuomeninės veiklos ypatumus dar XIX amžiuje kalbėjo filosofas Кarlas Мarksas: ,,Būtinos žinios, būtinas patyrimas ir būtina nuovoka painiems klausimams spręsti“. Trumpas, bet labai svarus žymaus filosofo posakis. Belieka pridėti, reikia ir darnos bei ryžto, tuomet tikrai pajudėsime iš aklavietės.

Giedrius Grabauskas-Karoblis,

asociacijos ,,Lietuva be nacizmo“ Kauno skyriaus pirmininkas

P.S. Foto galima pamatyti čia:

Link