RU EN

Kompozitoriaus T. Dobrovolskio žudikai puola antifašistus?

2016-08-05

E.Balčiūno ir D.Pocevičiaus byla

Pravartu panagrinėti Evaldo Balčiūno bei Dariaus Pocevičiaus bylą. Kuo svarbi ši byla? Ji svarbi tuo, jog po ilgo persekiojimo šie aktyvūs piliečiai šių metų liepos pabaigoje išteisinti. Ir dar svarbus aspektas-E.Balčiūną ir D.Pocevičių puolė, tariamu šmeižtu kaltino veikėjai, kurie pagal oficialius policijos duomenis eilę kartų agresyviai puldavo rusakalbius žmones. Apie tai rodyta ir televizijos laidose. Tai S.Jankauskas ir A.Vileita.

Pasižymėjo ir žiauriame išpuolyje prieš kompozitorių T.Dobrovolskį

Kas šitie ponai Jankauskas ir Vileita? . Pagal turimus duomenis yra konkrečios prielaidos, kurios leidžia teigti, jog šitie asmenys-tai galimai neofašistinių grupuočių nariai. Ir dar-S. Jankauskas dalyvavo žiauriame išpuolyje, kai 2014 m. gruodį Vilniuje nužudytas kompozitorius T.Dobrovolskis. Būtent S.Jankauskas ir dar penki asmenys užpuolė ir mirtinai sužalojo žinomą kompozitorių. Jis keletą mėnesių praleido kalėjime, vėliau buvo paleistas, šiuo metu ši rezonansinė byla jau perduota teismui.

E.Balčiūnas ir D.Pocevičius visiškai išteisinti

Teko dalyvauti keliuose E. Balčiūno ir D.Pocevičiaus teismo proceso posėdžiuose. Štai stebėjau vieną iš posėdžių 2015 m. gegužės mėnesį, tuomet bylą vedė kita teisėja. Posėdis buvo gan skandalingas, teisėja elgėsi arogantiškai, uždavinėjo keistus klausimus E.Balčiūnui. Anot šio antifašisto, proceso metu vyko net kelioliką posėdžių. Ir štai liepos mėnesį teko stebėti teismo proceso atomazgą-liepos 22 d. pagaliau paskelbtas teismo verdiktas. Išklausyti nuosprendžio atvyko kaltinamieji E.Balčiūnas ir D.Pocevičius, aktyvūs visuomenininkai J.Norvila, L.Kaplanas, profesorius D.Kacas, žurnalistas ir visuomeninkas A.Sutkus bei kiti aktyvūs piliečiai.

Ir štai kas teigiama dokumente: ,,Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendis Lietuvos Respublikos vardu. 2016 m.liepos 22d. Vilnius. Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Sonata Raupėnaitė-Lekarauskienė, dalyvaujant nukentėjusiems S. Jankauskui, A.Vileitai, kaltinamajam E.Balčiūnui, jo gynėjui advokato padėjėjui E.Galatilčiui, kaltinamajui D.Pocevičiui, jo gynėjai advokatei L.Karvelienei, išnagrinėjo baudžiamają bylą, kurioje LR pilietis Evaldas Balčiūnas, gimęs 1962-05-27 ir LR pilietis Darius Pocevičius, gimęs 1968-05-19, privataus kaltintojo kaltinami pagal LR BK 154 straip. 2d. Teismas, išnagrinėjes bylą, nustatė:

Evaldas Balčiūnas kaltinamas tuo, kad būdamas internetinio portalo www.antifa.lt domeno valdytoju ir administratoriumi, 2011m.balandžio 11 d., per visuomenės informavimo priemonę-minėtame portale www.antifa.lt viešai paskelbė publikaciją pavadinimu ,,Vilniaus skinai Vytenis Matulevičius, Skirmantas Jankauskas ir Artūras Vileita: kovo 9-ają mušė kitataučius, kovo 11-ają skandavo ,,Lietuva-lietuviams!” , kurioje buvo rašoma ,,2011 m. kovo 9 d. vakare Vilniuje, netoli Katedros, grupė skustagalvių užpuolė tris rusiškai kalbančius Lietuvos piliečius. Skustagalviai juos mušė lazdomis, vienam praskėlė galvą, sukruvino veidą. Paaiškėjo, kad visi trys užpuolikai yra fašistuojantys nacionalistai, dalyvaujantys liūdnai pagarsėjusiose kovo 11-osios neonacių eitynėse. Tai dvidešimtmečiai Vilniaus skinai Vytenis Matulevičius, Skirmantas Jankauskas ir Artūras Vileita. Juos visus vienija agresyvi muzikam, pigus alus, viešas jėgos demonstravimas ir atvira neapykanta kitataučiams”. Tokiu būdu E.Balčiūnas, siekdamas viešai paniekinti ir pažeminti nukentėjusius Skirmantą Jankauską ir Artūrą Vileitą, pakirsti pasitikėjimą jais, taip pat apšmeižti, neva jie padarė sunkų nusikaltimą, viešai paskleidė apie juos tikrovės neatitinkančią informaciją, tokiais savo veiksmais pažeidė nukentėjusiujų garbę ir orumą, dalykinę reputaciją, dėl ko šie patyrė didelės neturtinės žalos, t.y. kaltinamas pagal BK 154 straip. 2 d.”.

Toliau teismo oficialiame dokumente minima ir Darius Pocevičius. Jam teikiami analogiški kaltinimai, tik skirtumas toks, jog D.Pocevičius šią publikaciją paskelbė kitame interneto portale www.anarchija.lt. Ši publikacija minėtame portale irgi paskelbta 2011 m. balandžio 11 dieną.

Teismo proceso metu nagrinėtos konkrečios aplinkybės, ir štai paaiškėjo tokios detalės: ,,D.Pocevičius patvirtino, jog jam nekilo abejonių dėl informacijos patikimumo, tuo labiau, kad šią informaciją patvirtina LNK laida ,,Farai“. O straipsnį į portalą įkėlė tuo tikslu, jog siekia populiarinti šį portalą bei pateikti visuomenei įdomią informaciją“. Toliau teismo medžiagoje pateikiamos konkrečios išpuolio, kuriame dalyvavo S.Jankauskas ir jo bendražygiai, detalės: ,,2014-11-12 Vilniaus apylinkės prokuratūros nutarime nurodyta, kad iš policijos duomenų bazių registro matyti, jog dėl 2011-03-09 Vilniuje, Arsenalo gt. įvykusio įvykio, kurio metu nukentėjo P.Zmejauskas, I.Janočkinas ir V.Rusakovič, į Vilniaus apskrities VPK, 3-ajį policijos komisariatą pristatyti Skirmantas Jankauskas, Artūras Vileita ir Vytenis Matulevičius“. Taigi, konkretūs duomenys liudija, jog E.Balčiūnas rėmėsi realia informacija, policijos dokumentuose patvirtinamos išpuolio aplinkybės, tai buvo rodyta ir televizijos laidoje ,,Farai“.

Ir paskelbtas galutinis verdiktas: ,,Teismas nusprendė:

Evaldą Balčiūną išteisinti pagal LR BK 154.straip.2 d., nepadarius veikos, turinčios nusikaltimo požymių.

Darių Pocevičių išteisinti i6te pagal LR BK 154 straip. 2d., nepadarius veikos, turinčios nusikaltimo požymių.

Artūro Vileitos ieškinį dėl 3000 eurų neturtinės žalos palikti nenagrinėtu.

Skirmanto Jankausko ieškinį dėl 4000 neturtinės žalos palikti nenagrinėtu.“

Neofašistinės jėgos pakėlė galvas

Taigi, ilgai trukęs teismo procesas baigėsi, E.Balčiūnas ir D.Pocevičius išteisinti. Tik kyla esminiai klausimai-Kodėl LR biudžeto lėšos švaistomos tokioms byloms? Tai faktiškai sufabrikuotos bylos, tiek E.Kusaitės byla, tiek E.Balčiūno ir D.Pocevičiaus byla buvo ilgai svarstomos, tačiau kaip rodo faktinės aplinkybės, nebuvo jokio konkretaus pagrindo, įrodančio šių ilgai persekiotų LR piliečių kaltę. Kitas svarbus klausimas-kaip atsitiko, jog Lietuvoje galvas pakėlė neofašistai? Agresyvūs, atvirai smurtą vykdantys asmenys dar kreipiasi į teisėsaugą ir inicijuoja padorių, aktyvių piliečių persekiojimus. Tokių neofašistinių veikėjų pavojų visuomenei įrodo konkretūs faktai-kaip kompozitoriaus T.Dobrovolskio nužudymas. Taikus pilietis ėjo gatve ir buvo užpultas nuožmių smogikų, mušamas, spardomas, nuo patirtų sužalojimų mire.

O kai kurie neofašistinės krypties publicistai vykdo kiek kitokius veiksmus. Štai J.Burokas savo straipsniuose ne kartą maišė su purvais E.Balčiūną, G.Grabauską bei kitus piliečius, kurie atskleidžia tiesą apie J.Krikštaponio, J.Noreikos-Vėtros, A.Baltūsio- Žvejo ir kitų nacistinių nusikaltėlių vykdytus nusikaltimus. Tuo pasižymėjo ir Š.Valentinavičius, savo publikacijose viešai niekinęs žmogaus teisių gynėją D.Šulcą , žurnalistą G.Grabauską bei kitus piliečius. Š.Valentinavičiaus retorika tikrai ,,tvirta”. Štai kaip jis pasisako apie D.Šulcą ir G.Grabauską: ,,Įtariame, kad G.Grabausko ir D.Šulco veikla-tai ,,žaliujų žmogeliukų” modifikuotas variantas Lietuvoje”.

Kai kurie veikėjai internete ne kartą grasino susidoroti su opozicija-kaip ,,Žalio velnio brolijos” lyderis A.Daugirdas ar ,,žymusis” Martinavičius. Kiti ,,žymūs” valdžios draugai –kaip I.Melianas, T.Langaitis, H.Daublys, T.Rimdžius ir kiti jų bendrininkai daug kartų trukdė taikioms kairiujų jėgų akcijoms. Tad ir iškyla esminiai klausimai: Kodėl Lietuvoje galvas pakėlė neofašistinės jėgos? Ar šios jėgos bus sutramdytos? Ar toliau tęs aktyvių piliečių persekiojimus? Vykdys grasinimų ir šmeižto kampaniją, brutalius išpuolius ir nužudymus?

Giedrius Grabauskas