RU EN

Dvigubų standartų karalystė

2014-01-07

(Prokuratūra nepradės ikiteisminio tyrimo dėl A.Ramanausko komentaro apie O.Gazmanovo gerbėjus)

***

„Šitas nacistinio ruspopo atlikeiva atvažiuoja į Lietuvą. Visi, kas eis į šio russonacistinio minedo "koncertą" ne mokslinių tyrimų vedini, turi būti viešai pakabinti žemyn galva, Mussolini būdu, pakankamai žemai, kad visi benamiai šunys galėtų ant jų snukių žymėti teritoriją.

Visi šį russonacistinį šūdžių užsistosiantys račai turi būti išvežti į Sibirą račiniais vagonais, ten išrengti minusiniam maroze, ir ant jų kūnų turi būti paraku ištatuiruoti žodžiai "я - ишсигимелис! Я рад, что родился в куче говна по имени СССР!" – tokį komentarą socialiniame tinklapyje „Facebook“ paskelbė žinomas klounas Algis Ramanauskas, reaguodamas į tai, kad Lietuvoje ruošėsi koncertuoti rusų dainininkas Olegas Gazmanovas, kuris minint Rusijos Federacijos Konstitucijos dvidešimtmetį Kremliuje dainavo dainą „Pagamintas TSRS“.

Pasipiktinęs tokiu A.Ramanausko komentaru, pilietis J. Kozlovskis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą.

Pareiškime prokuratūrai nurodoma, kad „2013-12-13 A.Ramanauskas socialiniame tinklapyje „Faeebook“ publikavo komentarą, kurio tekstas įžeidė O.Gazmanovo gerbėjus, ir tokiu būdu kurstė neapykantą bei kvietė kitus asmenis fiziškai susidoroti su O.Gazmanovo gerbėjais“. J.Kozlovskis paprašė prokuratūros įvertinti, ar A.Ramanausko veiksmuose nėra nusikalstamos veikos požymių.

„Pareiškėjo prašymas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo atmestinas, ikiteisminis tyrimas nepradėtinas“, - nutarė Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras Benediktas Leišys.

Savo nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą prokuroras konstatavo, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnyje nustatyta, kad žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti, jam neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas.

Laisvė reikšti savo mintis ir įsitikinimus yra vienas svarbiausių demokratinės visuomenės principų ir viena pagrindinių kiekvieno žmogaus tobulėjimo ir saviraiškos sąlygų“, - savo nutarime rašo prokuroras B.Leišys.

Pasak prokuroro B.Leišio, pareiškėjo pateiktoje informacijoje yra perteiktas interneto tinklapyje „delfi.lt"'" publikuotas A.Ramanausko „Facebook" tinklapyje publikuotas komentaras, kuriuo jis išreiškė savo nepritarimą atlikėjo O.Gazmanovo atliktam muzikiniui kūriniui.

„Šis A.Ramanausko nepritarimas ir šio nepritarimo pareiškimas savaime nėra neapykantos kurstymas, nes žodžio laisvė apima ir galimybę nepritarti tam tikriems vykstantiems procesams bei galimybę tai išreikšti protestu.

Šio A.Ramanausko pasisakymo turinys turi neigiamą ir niekinamą atspalvį, gali būti vertinamas kaip nekorektiškas, prasilenkiantis su etišku informacijos nuomonės sklaidos laisvės įgyvendinimu, tačiau savo pavojingumo laipsniu neatitinka baudžiamojo kodekso 170 straipsnyje įtvirtintų nusikalstamų veikų - kurstymo aktyviais veiksmais prieš tam tikru požymiu išskiriamą asmenų grupę (O.Gazmanovo gerbėjus), tyčiojantis, niekinant, skatinant neapykantą ar diskriminaciją, ar siekiant fiziškai susidoroti.

Be pareiškėjo subjektyvaus požiūrio nėra kitų objektyvių duomenų, kurie nurodytų pranešime išsakytuose teiginiuose nurodytų tam tikros žmonių grupės niekinimo, įžeidinėjimo ir neapykantos kurstymo požymius“, - nustatė prokuroras B.Leišys.

***

Taigi. 

Vieniems mūsų teisėsauga leidžia laisvai reikšti savo nuomonę, nors ji akivaizdžiai įžeidžia daugelio žmonių orumą ir tiesiog kviečia su jais fiziškai susidoroti, o kitiems ta pati teisėsauga pripaišo “agresijos neigimą” ir reikalauja nubausti už savo nuomonės išsakymą.

Beje, Ramanausko dvasios kolega, publicistas R. Sadauskas-Kvietkevičius "facebook'e" rašė, kad būtų labai gerai Gazmanovo koncerto lankytojus iš salės viršaus apipurkšti sieros rūgštimi, ir tai teiktų jam, "publicistui", tikrą pasitenkinimą, kaip jis pats prisipažino. Po piliečių skundų jį aplankė policija, bet po malonaus bendravimo ji "konstatavo", kad "publicistas" tik "išreiškė savo nuomonę" ir nieko blogo nenorėjo pasakyti... "Publicistas" iš karto prisidengė Lietuvos UR ministro, socialdemokrato Lino Linkevičiaus pareiškimu, esą Gazmanovas kursto tautinę nesantaiką. 

Tokia štai “teisinė valstybė” sukurta mūsų žemėje.

SLF infocentras