RU EN

Dėl darbo kodekso pataisų

2013-12-13

Socialistinio Liaudies Fronto pareiškimas 

Lietuvos valdžia eilinį kartą užsimojo taisyti darbo kodeksą. Per pastaruosius dešimtmečius tai jau buvo daroma daugiau nei 40 kartų. Ir vėl tos pataisos naudingos tik darbdaviams, tai yra kapitalui, o ne darbui. Šį kartą tokios iniciatyvos ėmėsi socialdemokratų partijos (neva, dirbančiųjų gynėjos) vadovaujama vyriausybė.

Pataisomis siūloma atsisakyti atsiskaitymo lapelių įteikimo visiems darbuotojams, darbo grafikų viešo skelbimo, darbo pažymėjimų ir sutarčių registravimo. Norima supaprastinti darbo laiko apskaitą ir darbo sutarties naudojimą. Numatytos ir kitokios priemonės, kurios esą turėtų “sumažinti administracinę naštą verslui”. 

Visa tai byloja apie ypač neveiksmingą ir nevykusį Lietuvos socialinį ekonomikos modelį, apie jo antisocialinę ir antiliaudinę prigimtį. Šalies ekonomika tampa visiškai priklausoma nuo užsienio kapitalo. Per praėjusią krizę turtingieji tapo dar turtingesni, kai tuo tarpu, paprasti žmonės dar daugiau nuskurdo. Vidutinis bei valandinis darbo užmokestis mūsų šalyje vienas žemiausių, o nedarbo lygis – vienas aukščiausių Europos Sąjungoje. Trečdalis Lietuvos žmonių šiandien gyvena ties ar už skurdo ribos. Kai kuriose Lietuvos rajonuose vienam dirbančiajam tenka po trys bedarbius, o du trečdaliai mūsų krašto šeimų išlydėjo savo darbo emigrantus į užsienius.

Dėl šiandien susidariusios Lietuvos darbo rinkoje situacijos yra atsakingi dabartinio ekonominio modelio kūrėjai bei tos politinės struktūros (nuo prezidentinių iki partinių, įskaitant ir įvairius ekspertus, patarėjus, padėjėjus ir t.t.), kurios sudarė palankią įstatyminę bei politinę dirvą spekuliacinio finansinio kapitalo hegemonijai.

Socialistinis Liaudies Frontas solidarizuojasi su profsąjungų protestais ir reikalauja:

-1500 lt minimalios algos,

-atstatyti bazinius algų dydžius valstybės tarnautojams ir biudžetininkams,

-bedarbiams – 1100 lt pašalpos ir naujų darbo vietų,

-grąžinti buvusią nedarbingumo pašalpų mokėjimo tvarką ir už sirgtą laiką mokėti ne mažiau kaip 80 proc. darbo užmokesčio,

-parengti nusavintų pensijų grąžinimo tvarką ir kuo skubiau jas atkurti,

-pagaliau įvesti progresinę mokesčių sistemą,

-kapitalui – didesni mokesčiai (už stambų nekilnojamąjį turtą, už prabangos prekes).

-smulkiam verslui – mokestinės lengvatos,

-nemokamo mokslo bei nemokamo gydymo.

SLF infocentras