RU EN

Apklausa: 70 proc. gyventojų mieliau rinktųsi ekonominę gerovę, o ne Lietuvos nepriklausomybę

2012-02-16

Tokius rezultatus parodė DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ pernai lapkritį atlikta apklausa.

Paprašyti įvertinti, kas jiems svarbiau – šalies nepriklausomybė ar jos ekonominė gerovė, apklausos dalyviai pateikė netikėtą vertinimą. Tik kas penktas prioritetu laiko Lietuvos nepriklausomybę, o ekonominę gerovę svarbesniu veiksniu laiko daugiau nei 70 proc. respondentų.

Kas Jums svarbiau - šalies nepriklausomybė ar šalies ekonominė gerovė? (proc.) 

Šalies nepriklausomybė 20,1 

Šalies ekonominė gerovė 70,4 

Nežino/neatsakė 9,5 

Iš viso 100 

Panašius rezultatus parodė ir antrasis apklausos klausimas. Paaiškėjo, jog dauguma šalies gyventojų labiau apsidžiaugtų pigesne elektra ir dujomis (sykiu – ir mažesnėmis sąskaitomis), o ne energetinės Lietuvos nepriklausomybės įtvirtinimu.

Energetinę nepriklausomybę labiau už pigią elektrą ir dujas vertina tik kas ketvirtas šalies gyventojas.

Kas Jums svarbiau - elektros ir dujų kaina ar energetinė nepriklausomybė? (proc.) 

Svarbu, kad būtų pigi elektra ir dujos, net jei liktume priklausomi energetiškai nuo Rusijos 62,9 

Svarbu bet kokia kaina išsivaduoti iš šalies energetinės priklausomybės nuo Rusijos 25,3 

Nežino/neatsakė 11,8 

Iš viso 100 

Ekonomiką gyventojai taip pat laiko svarbiausiu aspektu Lietuvos santykiuose su Rusija ir Baltarusija. Nors abiejose Rytų kaimynėse prodemokratiškos jėgos susiduria su dideliais sunkumais ar netgi smurtu, daugiausiai apklausoje dalyvavusių Lietuvos gyventojų mano, jog mūsų šalies diplomatams geriau patylėti ir nedrumsti vandens ekonominiuose santykiuose tarp Lietuvos ir Rusijos bei Baltarusijos, užuot gynus demokratines vertybes.

14,5 proc. respondentų nurodė manantys, kad Lietuvai apskritai nereikia kišti nosies į Vladimiro Putino bei Aliaksandro Lukašenkos valdas. 

42 proc. teigia, jog mūsų diplomatai ir politikai turėtų „dažniau patylėti ir nekenkti dvišaliams prekybiniams santykiams“. 

Demokratijos gynimą mūsų valstybės prievole laiko tik 27,5 proc. apklaustųjų.

Ar Lietuva turi kritikuoti žmogaus teisių padėtį Rusijoje ir Baltarusijoje, rizikuodama dvišaliais prekybiniais santykiais? (proc.) 

Lietuva privalo ginti demokratines vertybes ir kritikuoti žmogaus teisių pažeidimus 27,5 

Lietuva turėtų dažniau patylėti ir nekenkti dvišaliams prekybiniams santykiams 42,0 

Kitų šalių demokratinė raida - ne Lietuvos reikalas 14,5 

Nežino/neatsakė 16,0 

Iš viso 100 

Europarlamentaras Vytautas Landsbergis tokią visuomenės nuomonę laiko „sovietinio auklėjimo ir suvešėjusio materializmo“ padariniu. Esą gyventojų polinkis viską vertinti per savo asmeninio intereso prizmę „žudo viską Lietuvoje“.

Link