RU EN

Algirdas Paleckis. Bumerangas

2014-04-25

Kai mūsų politikai entuziastingai sveikino sukilimą Kijeve (Maidaną), kuris vyko nekonstituciniais metodais, jie ko gero pamiršo apie bumerango efektą. Ir štai dabar vyksta sukilimas Ukrainos Rytuose. Skatinę vienus piliečius pažeisti konstituciją, dabar jie negali smerkti kitų piliečių, kurie daro tą patį.

Kartkartėmis būdamas Vakarų Europoje matai, kokia nuobodi yra Ukrainos tema racionaliems Vakarų europiečiams. Lietuvos diplomatijos emocionalus tonas šiuo klausimu iškrenta iš Europos konteksto.

Papildoma NATO ginkluotė Lietuvos teritorijoje reikš tik tai, kad ši ginkluotė, o kartu ir mes, šalia jos gyvenantys, konflikto atveju tapsime papildomai sustiprintos atakos "iš priešo pusės" taikiniais. Taigi mūsų saugumas nuo to sumažės.

Kai Linas Linkevičius, kalbėdamas apie Ukrainą, apgailestauja, kad "mes dabar, užuot gesinę gaisrą name, plauname indus", kyla klausimas - o gal nejučia ministrui iš pasąmonės išlindo nuoskauda, kad daugelis lietuvių Europoje realiai plauna indus, nes žadėtos gerovės Lietuvoje nesurado? Ir dar kitas kyla klausimas - gal "plauti indus" po didžiųjų valstybių "derybinių pietų" yra nedidelių valstybių (čia dar būtų pusė bėdos) su nedidele diplomatine kompetencija (o čia jau tikra bėda) likimas?
Naujas televizijos kanalas, galbūt kuriamas visų trijų ar dviejų Baltijos šalių pastangomis, kaip atsvara Rusijos televizijoms, klausimo neišspręs. Ne tos svorio kategorijos. Svarbiau būtų mums pamąstyti, o kodėl gi mūsų elitas vykdo beveik diametraliai priešingą informacinę politiką nei čia pat esančios Rusijos elitas. Kaimynas svarbesnis už tolimą giminaitį, tą byloja senolių išmintis.

Kita vertus, jei Ryga , Talinas ir net Vilnius susirūpino savo rusakalbiais, kurie sudaro trečdalį ir daugiau gyventojų Latvijoje ir Estijoje (ir daugelis jų neturi tų šalių pilietybių), tai rodo, kad palaipsniui kai kas kai ką ima suprasti.