RU EN

Algirdas Paleckis, arba naujasis Dreifuso procesas Europoje

2012-05-29

Algirdas Paleckis yra žinomas Lietuvos politikas, diplomatas ir žurnalistas. Pastaruoju metu jis tapo kovos už žodžio ir sąžinės laisvę Europoje simboliu. A. Paleckis gimė 1971 metais Šveicarijoje. Vilniaus Universitetą baigė dviem diplomais – žurnalisto ir tarptautinių santykių specialisto. Studijavo Administracijos institute Paryžiuje. 1994-2003 dirbo Lietuvos diplomatinėje tarnyboje Vilniuje ir Briuselyje. 2004-2006 metais buvo Seimo nariu, 2007-2008 metais – Vilniaus vicemeru. A. Paleckis laisvai kalba 4 užsienio kalbomis (angliškai, vokiškai, prancūziškai, rusiškai), taip pat kalba ispaniškai ir lenkiškai.

Šiuo metu A. Paleckis vadovauja partijai “Socialistinis Liaudies Frontas”, o kartu yra tarptautinės žmogaus teisių organizacijos “Pasaulis Be Nacizmo” prezidiumo narys. Jis yra žinomas ir bebaimis demokratinių ir socialinių teisių Lietuvoje ir Europoje gynėjas. Paleckis nuolatos publikuoja straipsnius poltinėmis ir ekonominėmis temomis. 

2011 metais Lietuvoje prasidėjo procesas, prilygintinas gėdingam Dreifuso teismui Prancūzijoje XX amžiaus pradžioje. (Karininkas Dreifusas buvo be jokio pagrindo apkaltintas nusikaltimais, kuriuos padarė pati vyriausybė, siekusi tai nuslėpti. Beje, po kilusios tarptautinės sumaišties Dreifusas buvo visiškai išteisintas.) Prokuratūra reikalauja bausti A. Paleckį vienerių metų laisvės atėmimo bausme vien už tai, kad jis atskleidė ultra-dešiniajai Vyriausybei nepatogius faktus. (Terminas “ultra-dešinioji Vyriausybė” naudojamas todėl, kad ši Vyriausybė “nacionaliniais didvyriais” skelbia daugelį karo laikų Lietuvos nacių ir jų kolaborantų.) 

Trumpa teismo prieš A. Paleckį priešistorė tokia. 1991 metų pabaigoje po rugpjūčio įvykių Maskvoje Lietuva galutinai atsiskyrė nuo TSRS, o prieš tai 1991 sausį tarybiniai kariai užėmė Vilniaus TV bokštą, užėmimo metu žuvo 14 žmonių. Lietuvos valdžia apkaltino tarybinius karius, tačiau iš esmės nepateikė įrodymų ir iki šiol nebaigė šių įvykių tyrimo. A. Paleckis, buvęs tyriamosios žurnalistikos specialistas, atliko savo nepriklausimą tyrimą. Ir rado daug liudytojų, o taip pat balistinės ekspertizės dokumentus, iš kurių galima daryti išvadą, kad tų įvykių metu nuo stogų žemyn į žmones šaudė snaiperiai. Jis taip pat rado kelis tuometinių Lietuvos karo pajėgų vadovų intervių, kuriuose jie prisipažino organizavę provokaciją. Vienas žinomiausių Lietuvos rašytojų bei parlamento saugumo komiteto vadovas V. Petkevičius savo knygoje tiesiai įvardino tragedijos kaltininkus – tuometinius Lietuvos vadovus. Remdamasis visa šia informacija, A. Paleckis viešai pareiškė, kad, “kaip dabar aiškėja, saviškiai šaudė į savus”.

Valdančioji konservatorių partija inicijavo A. Paleckio persekiojimą, parašydama atitinkamą laišką prokuratūrai. Šioji inkriminavo jam aukščiau jo pasakytus žodžius kaip “TSRS agresijos prieš Lietuvą neigimą”. A. Paleckis laimėjo pirmosios instancijos teismą. Tačiau lemiamas apeliacinis teismo posėdis įvyks 2012 m. birželio 12 d. 15:00 Vilnius apygardos teisme Gedimino pr. 40. 

Kova už žodžios ir sąžinės laisvę bei už istorinę tiesą Lietuvoje – ES ir NATO šalyje, kurios valdžia demonstruoja dvigubus standartus - tęsiasi. “Paleckio byla” susilaukė didžiulio dėmesio Europoje. Į birželio 12 d. teismą planuoja atvykti nemažas būrys žmogaus teisių gynėjų. Bus protestuojama prie Lietuvos oficialiųjų atstovybių užsienyje. Kviečiame rašyti palaikymo laiškus tiesiai Algirdui Paleckiui - algirdas.paleckis@gmail.com

Už žodžio ir sąžinės laisvę! 

SLF infocentras