RU EN

Algirdas Paleckis. Ar dar galima taisyti padėtį Lietuvos energetikoje?

2014-08-10

Jau teko rašyti apie tai, kad nors Lietuvos energetika išgyvena ne pačius geriausius laikus, vis tik egzistuoja ir optimistinis energetikos vystymosi scenarijus. Tačiau norint, kad jis būtų realizuotas, gali tekti keisti kai kuriuos praktinius žingsnius.

Antai jau rašyta apie tai, kad Lietuvos užsienio politika galėtų būti labiau subalansuota. Orientyras turėtų būti ne Vakarai ir ne Rytai, o Lietuvos nacionaliniai interesai. Konfliktų ieškojimas Rytuose arba pritarimas viskam, kas eina iš Vakarų, matyt, nėra pats geriausias nacionalinių Lietuvos interesų atstovavimas.

Galvoti, kad Lietuvos ir ES, Lietuvos ir JAV interesai visada sutampa, nėra visiškai teisinga. Tarkime, jei JAV naudinga eksportuoti ekologiškai abejotiną skalūnų pramonę, tai Lietuvai ją importuoti yra nenaudinga. Gal ir įmanomas trumpalaikis ekonominis laimėjimas, bet ilgalaike prasme gamtai būtų daroma didelė žala.

Atsisakiusi ganėtinai dirglios politikos Rytuose, Lietuva pagerintų ir savo ekonominį klimatą. Pieno ir sūrio "karai" taptų nereikalingi. Tačiau minant teismų su "Gazpromu" slenksčius, tikėtis, kad Lietuvos prekės ir paslaugos pateks į gerą klimatą Rytuose, vargu ar tikslinga.
    

Štai Mažeikių naftos perdirbimo kombinatą nuosavybės teise valdanti Lenkijos įmonė "PNK Orlen" dirba nuostalingai jau ne vienerius metus. Tai - irgi nesubalansuotos politikos pavyzdys. Net ir  Lietuvos dešiniesiems politikams artimi ekspertai pripažįsta, kad šios įmonės bankroto scenarijus tampa visai realus. O juk palyginus ne taip seniai ši įmonė dirbo pelningai.

Iš ankstesnių šios temos tyrinėjimų šių eilučių autorius gali daryti išvadą, kad esminė Lietuvos energetikos problema - mažas energijos gamybos ir energijos naudojimo efektyvumas. Antai energijos taupymo prasme nuo išsivysčiusių šalių Lietuva atsilieka trigubai.

Vargu ar padėtį pagerins gan ambicinga, bet ūkine prasme ne visai pasverta stambių energetinių projektų realizacija (tarkime, naujos Visagino AE ar itin brangaus suskystintųjų dujų terminalo Klaipėdoje statyba). Tačiau koreguoti padėti dar nevėlu.