RU EN

Algirdas Paleckis. Apie artėjančius rinkimus

2012-09-11

Netrukus duosiu interviu Baltarusijos televizijai apie rinkimus Lietuvoje. Ką svarbaus ir įdomaus pasakyti, be to, būnant suinteresuota šalimi (mūsų partija irgi dalyvauja rinkimuose)?

Ko gero, geriausia politika yra tiesos sakymas (honesty is the best policy, kaip sako britai). Tiek dabar valdę konservatoriai, tiek iki jų valdę socialdemokratai mažai kuo skiriasi iš esmės. Abi šios jėgos su savo mažesniaisiais partneriais per 20 metų nepadarė jokio proveržio, ir situacija vis labiau komplikavosi. Jau ko verta masinė emigracija iš Lietuvos, kai kiekviena šeima patyrė savą dramą, išsiskyrimus? Šeimos atskirtos. Ir kodėl? Nes Lietuvoje sunku rasti gerai apmokamą darbą, be to, daug ką žeidžia valdančiųjų savivalė, korupcija, teisėsaugos bejėgiškumas.

Lietuvai kaip valstybei iškilęs realus išlikimo klausimas. Liūdniausia yra kita – nematyti ryškesnių perspektyvų, jeigu tos pačios jėgos tęs tą patį neoliberalų kursą.

Mano oponentai galėtų tarti – gerai, su daug kuo sutinkame, bet štai žiūrėkite, Baltarusijoje, kurios televizijai duosiu interviu, nėra žmogaus teisių ir laisvių. Pala, pala, liaudiškai tariant, juokiasi puodas, kad katilas juodas? Mane už kelis žodžius „pamalonino“ 10 000 litų bauda, liudijusiai mano teisme liudininkei vien už jos liudijimą iškelta baudžiamoji byla. Tad šioje vietoje gal geriau kai kam nepraleisti progos patylėti.

Panašu, kad valdžion grįš tie, kas save vadina kairiaisiais – socialdemokratai su sąjungininkais. Ir nieko iš esmės nekeis. Tiek konservatoriai, tiek socialdemokratai masiškai dalyvavo prichvatizacijoje ir dabar abi partijos yra smarkiausiai priklausomos nuo tų pačių verslo grupių, kurios laimėjo prichvatizacijoje ir finansuoja jų rinkimų kampanijas. Todėl abi partijos, gal su tam tikrais mažais niuansais, vykdo tą pačią minėtoms verslo grupėms ir jų partneriams užsienyje palankią darbo santykių liberalizavimo politiką. Minimali alga iš esmė nepakelta ir vargu ar bus pakelta. Mokesčių turtingiesiems socdemai neįvedė, nors valdė kelias kadencijas – tad kodėl jie tai turėtų įvesti dabar? Strategnių ūkio objektų nacionalizacija ar suvalstybinimas ar bent jau neprivatizacija? Socdemai kadaise neva šiuo tikslu rinko parašus, o po rinkimų juos užmiršo. O kas stūmė vienai verslo grupei palankų Leo lt projektą?

Darbo partija ir Tvarka ir teisingumas? Tai gana nestabilios partijos bei aiškios ideologijos, vietomis tarsi kairiosios, vietomis dešiniosios, dažniausia populistinės, besilaikančios ant lyderio charizmos. Drąsos Kelio laukia, tik žymiai mažesniu mastu, Tautos prisikėlimo partijos likimas. Perdėm marga publika, nors kadaise pradėjo gerai.

Na o Socialistinis Liaudies Frontas, paklausite? Esu, vėl gi, suinteresuotas asmuo, partijos pirmininkas. Žinoma, linkiu mums kuo geresnių rezultatų. Nes kovojame dėl paprasto dirbančiojo. Konkurencija politiniame lauke aštri, gali būti iki 19 rinkiminių sąrašų (2008 m. buvo apie 15). Mes – nors su gilia pasauline politine tradicija (nuo XIX a. pradžios), bet Lietuvoje esame palyginus nauja partija, šie rinkimai mums iš esmės pirmi. Stengsimės surinkti kuo daugiau balsų.

Nes puikiai žinome – dirbančiųjų padėties pagerėjimas yra tik jų pačių rankų darbas.

Šaltinis: Link