RU EN

Algirdas Paleckis . Nieko naujo po saule (apie post-rinkiminę padėtį Lietuvoje)

2014-06-07

Dalia Grybauskaitė pasiekė pergalę prezidento rinkimuose, nes neturėjo stipraus varžovo. Šįkart juo galėjo būti Rolandas Paksas arba Algirdas Butkvečius. Pirmąjį eliminavo. O antrasis pats pasišalino.
 
Stambios, valdančios partijos lyderis, šiuo atveju, A. Butkevičius, privalėjo dalyvauti prezidento rinkimuose, net jei jam mielesnis ūkinis premjero darbas.

Tapęs prezidentu ir pasiskyręs Seimo daugumos dėka jam priimtiną premjerą, Butkevičius būtų galėjęs netiesiogiai ir ūkinius klausimus spręsti, jau nekalbant apie tai, kad jis įgytų svarius įgaliojimus teisėsaugai ir užsienio politikai. Tenka sutikti su A. Sakalu - istorinis LSDP šansas praleistas ir vargu ar greitai jis jai pasisuks vėl.

Kiti kandidatai, apklausų duomenimis, negalėjo per trumpą kampanijos laiką pasivyti favoritės. (Skirtingai nuo Gedimino Kirkilo, manyčiau, kad apklausos, ypač kompanijos "Vilmorus", vis tik parodo tendenciją, o nuspėti rinkimų rezultatą visiškai tiksliai jos ir negali.)

Katė maiše buvo Naglis Puteikis. Jeigu jis būtų surinkęs daugiau pinigų, tai būtų galėję padėti jam patekti į antrąjį turą. Bet ne daugiau. Jis dar nespėjo tapti žinomu visoje Lietuvoje, kad dėdė Jonas iš Anykščių ar teta Zita iš Mažeikių susidarytų apie jį savo nuomonę.
 
Puteikis dabar arba kurs savo partiją-judėjimą, arba šliesis prie ko nors, tarkime, prie Tvarkos ir Teisingumo. Spėju, kad stebėsime pirmąjį variantą. Tačiau lėšų ir paruoštų žmonių stoka gali jam pakišti koją.

Tuo tarpu Europos Parlamento rinkimuose labiausia  nustebino Liberalų Sąjūdis, kone padvigubinęs savo elektoratą. Matyt, jį iš dalies sudaro pirmą kartą balsavę  jaunuoliai. Dalis konservatorių rinkėjų. Nors esu liberalų oponentas, bet turiu pripažinti jų išmanią, judrią rinkimų kampaniją.
 
Reikia pasveikinti valstiečius-žaliuosius, pirmą kartą įveikusius barjerą. Padėjo ne tik Bronius Ropė, bet ir tai, kad jie praėjo gerą referendumo (dėl žemės) organizavimo mokyklą.
Socdemai užmigo ant laurų. Jų rinkimų kampanija pasirodė kaip reta nuobodi. Kai dar rudenį išgirdau, kad jie sudarė piaro sutartį su Gudeliu (artimu liberalams žmogumi), jau tada kilo keistos mintys. Nepadėjo socdemams ir "Naujoji Kairė", kuri, kiek tenka stebėti, jau skyla, nes viena jos dalis įsitraukė į vadinamuosius "galios žaidimus" partijos viduje, o juk būtent prieš tai ir pasisakė "Naujoji Kairė", kai ji dar tik kūrėsi.

Kita vertus, dešinieji suskubo nurašyti socdemus, bet tai neatitiktų tikrovės. Ši partija turi savo stabilius rinkėjus ir nors, ko gero, praloš Seimo rinkimus, bet dar išliks įtakinga. (Daugiau pavojų tyko tvarkiečių ir darbiečių, nes jų reitingai laikosi tik ant jų lyderių reitingų, o tai nėra stabilu.)
 
Kitos partijos iš esmės nenustebino. Kas be ko, lenkai išlieka ant bangos. Ir atrodo, kad jiems pavyksta pritraukti vis didesnę rusų rinkėjų dalį. Kur gi ne, jei ir dalis lietuvių už juos jau ima balsuoti.
 
Taigi, dar penkerius metus valdys D. Grybauskaitė. Darydama tai ji tarsis pirmiausia su konservatoriais ir liberalais (jau nekalbant apie didžiuosius partnerius iš JAV ir ES).

Tad didelių pokyčių nesitikėkime. (Ir, beje, karo su Rusija nebus -  rinkimai juk praėjo...) Bent jau iki Seimo rinkimų tų pokyčių nebus. O jie jau po poros metų. Ir jų tendencijos irgi aiškios, jas parodė šie EP rinkimai.

Nors, kaip matom, visokie netikėtumai yra įmanomi.