RU EN

Algirdas Paleckis. Įspūdžiai iš neo-nacių sąskrydžio Estijoje

2012-08-02

Liepos 28 d. Estijoje, Sinemiaje rajone, pavyko stebėti Estijos SS legion (20-osios SS divizijos) veteranų ir jų garbintojų sąskrydį. Renginys knibždėjo publika, kuri nešiojo tikras arba stilizuotas svastikas, SS simboliką. Mane praleido kaip fotoreporterį. 

Susirinkusieji minėjo mūšio prie Sinemiaje metines (1944 m. liepos pabaiga), kuomet Estijos SS legionas kaip Wehrmachto sudėtinė dalis laikinai sulaikė Raudonosios Armijos puolimą vaduojant Estiją nuo rudojo maro. 

Esminė kalbėjusiųjų estų tezė – Estijos SS legionas yra Estijos garbė. Svečiai ir Latvijos rėžė taip: “Mes žinome, kas mūsų priešai. Rusai tūno ne tik miestuose, bet ir kaimuose. Tai Trojos arkliai. Estijos SS legionas – pavyzdys mums.”

Atvyko atstovai iš Danijos, Švedijos, Belgijos. Šįkart svečių iš Lietuvos nebuvo - tačiau žurnalistai pasakojo, kad visais ankstesniais metais atvykdavo LR Krašto apsaugos ministerijos ir šaulių delegacijos. Vyksta apsiketimas vizitais – Estijos SS legion veteranai savo apsilankymu pagerbia “kovotojų už laisvę” (miškinių) sąskrydžius Ariogaloje. 

Sinemiaje dalyvavo Estijos gynybos ministerijos oficialūs atstovai ir visa estų šaulių organizacijos vadovybė. 

Estijos SS legionieriai ir policijos bataljonai karo metais padarė nusikaltimus žmonijai Estijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje. Šiandien oficialusis Talinas SS legionierius traktuoja kaip “kovotojus už laisvę”.

Pasak pačių Estijos žurnalistų, prieš sąskrydį Estijos saugumo departamento atstovai kvietėsi pokalbiams Estijos anti-fašistus, žurnalistus – ir dalį jų pavyko atkalbėti nuo atvykimo į sąskrydį ir jo nušvietimo žiniasklaidoje. Estijos saugumo metodai – gąsdinimai darbo praradimu ir kitais nemalonumais. Reklamos firmoms buvo liepta negaminti jau užsakytus anti-nacistinius plakatus. 

Mūsų neo-naciams - ir VSD - yra ko pasimokyti… 

Algirdas Paleckis, 

SLF pirmininkas 

Asociacijos “Lietuva be nacizmo” pirmininko pavaduotojas 

Fotografijoje: viena iš renginio dalyvių su auksine svastika kaip papuošalu.