Ledo skulptūrų festivalis ir kiti viešnagės Latvijoje ypatumai

Vasario 10 d. teko lankytis Latvijoje-keliose kaimyninio krašto vietovėse. Aplankėme Rygą, Jelgavą ir Iškilės kaimą.  Jelgavoje vyko jubiliejinis, 10-asis ledo skulptūrų festivalis. Netoli Rygos esančiame Iškilės kaime yra įsikūrusi įmonė, kurioje gaminamas vynas  bei šampanas iš sulos. Tuo pačiu į maršrutą įtraukta ir Ryga, kurioje gausu įvairių istorinių bei architektūrinių objektų. Į kelionę teko vykti su artimaisiais ir  draugais, o didžioji dalis gausios turistinės grupės (net  49 žmonės) buvo mažai pažįstami ar nepažįstami kauniečiai.

įspūdingos ledo skulptūros

Pradžioje aplankėme 40 kilometrų nuo Rygos esantį Iškilės kaimą.  Unikalios įmonės savininkas Linartas Libertas papasakojo apie savo patirtį.  Jis su šeima ilgai rišo ir pardavinėjo vantas, tuo užsiėmė dešimt metų. Po to ėmėsi kito verslo-gaminti vyną ir šampaną iš sulos. Tai unikalus verslas, jo įmonė yra vienintelė įmonė Latvijoje, gaminanti šiuos gėrimus iš sulos. Grupės dalyviai  uždavė įvairius klausimus, degustavo gėrimus.

Rygoje aplankėme keletą istorinių bažnyčių, paminklą raudoniesiems latvių  šauliams ir senovinį restoraną, kuris įkurtas XIII amžiaus pastate. Įdomu pastebėti, jog paminklo raudoniesiems šauliams, kurie aktyviai dalyvavo 1917 m. revoliucijoje, o vėliau kovojo pilietiniame kare, niekas nenuvertė ir neplanuoja versti.

Jelgavoje teko apžiūrėti įvairias ledo skulptūras, stebėti  koncertą. Ypač įspūdingai dainas atliko darnus duetas-latvių dainininkė Samanta Tina ir dainininkas iš Lietuvos Tadas Rimgaila. Žiūrovai jiems dažnai plojo ir savo džiugesį išreiškė garsiais šūksniais. Ledo skulptūras kūrė menininkai iš Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Rusijos ir kitų šalių. Tradicinis ledo skulptūrų festivalis sutraukia vis daugiau dalyvių.

Kelionė į Latviją nuteikė kai kuriems pamastymams. Pas kaimynus pastaruoju metu gerai juda smulkaus verslo sektorius. Štai L. Libertas pateikė duomenis, jog Latvijoje veikia  net virš 70 smulkaus verslo įmonių, kurios užsiima vyno gamyba.  Tuo tarpu Lietuvoje veikia vos kelios tokios srities įmonės. Nes Lietuvos įstatymai iš esmės nepalankūs smulkaus verslo kūrimui ir plėtrai. Be to, Latvijoje sėkmingai pasinaudota situacija, jog Estijoje alkoholis kur kas brangesnis, o Lietuvoje ir brangesnis, ir taikomi ženklūs prekybos alkoholiu apribojimai (neleidžiama prekiauti juo vakarais, o sekmadienį   parduoti alkoholį galima tik iki pietų).

 Kaimynai latviai alkoholio nebrangino,  be to, dažnai  skelbiamos įvairios akcijos, alkoholio gaminiai parduodami su   20-30 procentų nuolaida.  Tad į Latviją pirkti alkoholio atvyksta daugybė žmonių iš Lietuvos bei Estijos. Ir štai statistiniai duomenys- prekybos alkoholiu apyvarta  išaugo net 36 procentais ir manoma jog artmiausiu metu dar labiau išaugs.  Taigi šalies biudežetas tikrai pilnėja.

Giedrius Grabauskas

Print Friendly, PDF & Email