RU EN

„Okupacijos" kronika: Lietuva prieš 50 metų

2013-05-15

1963 metai, gegužė

Vilniaus žemės ūkio mašinų gamykloje „Neris“ baigėsi pirmųjų agregatų „АВМ-04“, skirtų žolės perdirbimui, bandymai. Iki metų pabaigos įmonė pagamins 100 tokių agregatų, o 1965 metais – penkis kart daugiau. 

(O tai buvo vadinamųjų granulių, kurias išmokslinta Europa tik pradeda įsisavinti, prototipai. O kas liko iš įmonės, kuri nulemdavo techninį progresą pašarų gamyboje nuo Baltijos jūros iki Ramiojo vandenyno, tą kiekvienas gali pamatyti pravažiavus šalia apleistų korpusų su išdaužtais stiklais.)

* * * 

Lietuvos gamyklos gavo užsakymus iš Danijos dažymo aparatams bei universalioms frezavimo staklėms. Tokių užsakymų tampa vis daugiau. Neseniai Čili ir Laosas papildė gaunančių lietuvišką produkciją šalių sąrašą. Europoje, Azijoje, Lotinų Amerikos šalyse aukštai vertina Lietuvos staklių ir prietaisų gamyntojų produkciją. 

* * * 

Lietuvos žvejai įsisavino naują verslovės rajoną – Barenco jūrą. Į šį turtingą užpoliarinį rajoną išvyko vidutinių žvejybinių tralerių grupė. Jie žvejos menkę, plekšnę ir silkę. 

* * * 

Lietuvo žemės ūkio akademijoje absolventams neakivaizdininkams įteikti diplomai. Agronomo specialybę įsisavino 61 žmogus. Tarp jų – kolūkių pirmininkai, tarybinių ūkių direktoriai, gamybinių valdybų darbuotojai. Viso šiais metais akademiją baigė 211 agronomų ir ekonomistų. Įvyko pirmasis buhalterių-ekonomistrų išleidimas.

* * * 

Palaipsniui išnyksta baltosios dėmės Vilniaus plane. Antakalnio ir Gerosios Vilties, Partizanų ir Vytenio gatvių rajone išaugo dešimtys naujų gyvenamųjų namų. 

Vakar gražioje vietovėje netoli Vingio parko statybininkai pridavė 60-ies butų gyvenamąjį namą. Tarp naujakurių – elektros suvirinimo įrangos gamyklos frezuotojo Edvardo Paulausko šeima, šlifavimo staklių gamyklos šaltkalvio Juozo Pleskaus ir daugelių kitų. 

* * * 

Respublikiniame pasitarime apsvarstyti vasaros poilsio klausimai. Šiais metais sanatorijose ir poilsio namuose atostogaus ir pataisys sveikatą daugiau nei 61 tkst. žmonių. Vasarą veiks 46 pionierių stovyklos, tame tarpe atsidariusios Giruliuose bei Ignalinoje. 1.500 vyresniųju klasių mokinių poilsiaus namų valdybų sveikatingumo stovyklose. Turistinės bazės galės priimti 13.600 žmonių. Plečiasi ir turizmas užsienio valstybėse, ypač broliškose socialistinėse šalyse. 

* * * 

Laivas su povandeniniais sparnais „Raketa-2“ atliko reisą maršrutu Klaipėda – Nida – Kaunas. Klaipėdiečiai ir kauniečiai seniai svajojo apie tokią dovaną. Dabar per 5 valandas galima atvykti iš Kauno iki Lietuvos vakarų pakrantės, be to bilietai yra pigesni už traukinio ir autobusų.

* * * 

Vilniaus pedagoginio instituto studentės atostogų metų nutarė nukeliauti į Jasnają Polianą, kur gyveno ir kūrė dydisis rusų rašytojas Levas Tolstojus. Tuo pačiu merginos įgyvendins savo seną svajonę – aplankyti vietas, kur praėjo 16-osios Lietuviškosios divizijos kovos kelias Didžiojo Tėvynės karo metais. 

(Portalo www.obzor.lt surinktą informaciją) 

Pagal laikraščių „Tiesa“, „Komjaunimo tiesa“ , „Tarybų Lietuva“ medžiagas